Answer:
.50 for one donut
Step-by-step explanation:
do a ratio 6$ for 12 donuts
so for $ for 1 donut
reduce the first equation for a ration of $1 per two donuts
so it be 50 cents
Answer:d
Step-by-step explanation:
Answer:
40 mpg
Step-by-step explanation:
To find the unit rate which is 1/8 we just divide 15 by 3 which is 5 and to find the mpg of the full gallon now that we have the unit rate we just multiply the 1/8 or 5 miles by 8 which would give us 8/8 or 40 miles.
Well if packs and boxes cost the same then you can get either one 27 times: 27 * 10 = 270. Then you can get 6 singles to equal 276.