1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nitella [24]
3 years ago
14

Which expression is equivalent to 3(5 + 6)?

Mathematics
1 answer:
Ulleksa [173]3 years ago
4 0

Answer:

3(5+6)=33 15+18=33

Step-by-step explanation:

good luck

You might be interested in
Karen bought 203 stickers. Each sheet had 13 stickers.She gave away 809 stickers to her friends. How many stickers does Karen ha
andrew11 [14]

Answer:

1830 sickers, 140.8 sticker sheets left

Step-by-step explanation:

13*203 = 2639

2639-809=1830

3 0
3 years ago
QUESTION 1
lukranit [14]
1.) 2368000 (two million, three hundred sixty-eight thousand)
2.) 864,346,000 rounded to nearest thousand
3.) 864,345,537.00 not 100% on the last answer

Good luck
8 0
3 years ago
please help solve this problem the - is a negative sign. (2b+-7)+5(b+-3)
enyata [817]

Answer:


Step-by-step explanation:

(2b+-7)+5(b+-3)

Multiply 5 throughout the second parentheses

(2b-7)+(5b-15)

Add 2b and 5b

7b-7-15

Subtract -7 and -15

7b-22

3 0
3 years ago
Select which sets the number belongs to.(3) correct answers
slava [35]

Answer:

integer

Step-by-step explanation:

wkwkwkekwwkskekekekekekeke

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
If you multiply an area in square feet by a height in feet, the result will have units of?
Bumek [7]
x\ square\ units\ times\ y\ units=(xy)\ cube\ units\to (xy)u^3\\\\

The\ cube\ units\ of\ the\ volume.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the unit and unit rate for $7.96 5 pounds
    12·1 answer
  • How many multiplication properties are
    5·1 answer
  • Jesse played two days of golf. On the second day, he got a score of -6. His total score for the two days was 0. Define a variabl
    10·1 answer
  • Two families had a garage sale together. The entire garage sale bought in $1,640. One family made $182 more than twice as much a
    11·1 answer
  • How to get smarter in math?
    6·2 answers
  • The domain for f(x) and g(x) is the set of all real numbers.
    15·1 answer
  • 15/16 - 7/32 Also find the sum or difference <br> A.13/32 <br> B.23/32<br> C 3/4
    12·1 answer
  • What’s the answer to this?
    10·1 answer
  • Find the roots of each equation. 6v^2+24=0<br><br> PLEASE HELP I NEED THIS TO MOVE UP A GRADE
    14·1 answer
  • MATH
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!