1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nesterboy [21]
2 years ago
12

22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for one gallon of gas

Mathematics
2 answers:
Kitty [74]2 years ago
7 0
Hey there!

If we would want to find out what it would be, we would have to divide it.

Your correct answer would be (2.98)

I did 65.56/22.

Hope this helps you!
Maurinko [17]2 years ago
6 0
Hey there! :D

When you find the unit rate, you have the input factor, (or the unit you want to find) equal to 1. 

22/22= 1

Divide the price of the gas <em>$65.56 by 22.

</em>65.56/22= 2.98
<em>
Each gallon of gas is <u>$2.98.

</u>
<u /></em>I hope this helps!
<em><u>~kaikers</u></em>
You might be interested in
What is the circumference of the base
katrin2010 [14]
43.96

Explanation:

C=2pi(r)
C=2pi(7)
C=14pi
14 x 3.14 = 43.96
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Due Nov 19, 9:10 AM A museum requires that for every 6 students. two teachers are needed. If 42 students are in , ? Participatio
nata0808 [166]

Answer:

too late

Step-by-step explanation:

its dec

3 0
3 years ago
What is the greatest common factor of 45x^3, 24x^2, and 16x?
Phoenix [80]

Answer:

\huge\boxed{\sf GCF = x}

Step-by-step explanation:

<u>Firstly we'll factorize the terms:</u>

45x³ = 3 * 3 * 5 * x * x * x

24x² = 2 * 2 * 2 * 3 * x * x

16x = 2 * 2 * 2 * 2 * x

<u>The factor which is common in all three terms is:</u>

= x

Hence GCF = x

\rule[225]{225}{2}

Hope this helped!

<h3>~AH1807</h3>
8 0
2 years ago
Find the cost of 25 shares of stock at 11 1/4 per share
musickatia [10]
I believe the answer is 2.222222222
4 0
3 years ago
How do I do this problem ?
NeTakaya
5÷3=1.66
1.66×8=13.28, round to 13.3
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • HELP! HELP! HELP! The 12 girls at Suzie’s volleyball camp have decided to wear their camp ID’s on loops of string around their n
    11·1 answer
  • PLEASE HELP!!!
    7·1 answer
  • A local business prides itself on paying its employees well over the federal minimum wage. The amount over minimum wage and the
    13·1 answer
  • Suppose that the cost of renting a snowmobile is 37.50 for 5 hours. What would be the cost of renting 2 snowmobiles for 5hours?
    6·1 answer
  • Daniel works in a market. He has a large bag of potatoes that weighs 261/4 pounds and he is going to sell them in smaller bags o
    12·1 answer
  • What do you get if you add the absolute value of −3 to the opposite of −3?
    15·1 answer
  • The answer needs to be a mixed number a integer or a proper fraction.
    5·1 answer
  • F(x)=3x−4 Input is x=3 , Output is
    11·1 answer
  • Please answerrrrrrrrrr​
    14·1 answer
  • Which expression is equivalent to 4-x-x-x-x
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!