1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nesterboy [21]
3 years ago
12

22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for one gallon of gas

Mathematics
2 answers:
Kitty [74]3 years ago
7 0
Hey there!

If we would want to find out what it would be, we would have to divide it.

Your correct answer would be (2.98)

I did 65.56/22.

Hope this helps you!
Maurinko [17]3 years ago
6 0
Hey there! :D

When you find the unit rate, you have the input factor, (or the unit you want to find) equal to 1. 

22/22= 1

Divide the price of the gas <em>$65.56 by 22.

</em>65.56/22= 2.98
<em>
Each gallon of gas is <u>$2.98.

</u>
<u /></em>I hope this helps!
<em><u>~kaikers</u></em>
You might be interested in
Solve for x! please help giving BRAINLIEST.
Norma-Jean [14]

Answer:

its 45

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Find last​ year's salary​ if, after a 5 %5% pay​ raise, this​ year's salary is $ 33 comma 075$33,075.
Anvisha [2.4K]
$33,075 = 0.05S + S

$33,075 = 1.05S


$33,075/1.05 = 1.05S/1.05


S= $31,500


Check


$31,500 * 5% = $1575 + $31,500 =$33,075
8 0
3 years ago
13/6 renamed as a mixed number
kozerog [31]

Answer:

2 1/6

Step-by-step explanation:

13/6 is 6/6 + 6/6 + 1/6... each 6/6 = 1 sooo. 2 and 1/6 :)

orrr

6*2 is 12 (closest multiple of 6 to 13, so 2 is whole number w/ 1(/6) as a remainder

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
(3+7i)+(-5+2i)-(-7+6i)
anzhelika [568]
I believe that the answer to your question is 5 + 3 i?
5 0
3 years ago
Are these Triangle congruent? How do you know?
tatiyna

Answer:

Yes sas

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • i have to write equations in standard form using integer coefficients for A,B, and, C Example: y= -8/15x + 1/20
    15·1 answer
  • 1 2/3 times 3 2/3 greater than 3 2/3
    6·1 answer
  • Please let me know if per means multiple and of is to divide
    14·1 answer
  • There were 2 glasses. Each one was 5/6 full of juice. How many juice was there in total
    11·1 answer
  • Write a polynomial function of minimum degree in standard form with real coefficients whose zeros and their multiplicities inclu
    8·1 answer
  • Ohh plz help me i really could use it
    7·1 answer
  • Which is the correct answer. Quickly help please
    13·1 answer
  • The garden hose at Andre's house can fill a 5-gallon bucket in 2 minutes. The hose at his next-door neighbor's house can fill a
    13·1 answer
  • Go to your math tools and open the Graph tool to graph the equation you found for calculating profit. Set the scale of the graph
    14·2 answers
  • What is the area of this figure?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!