1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
just olya [345]
2 years ago
15

Find the coordinates of the vertices of the image of triangle ijk after it is dilated by a scale factor of two using the organ a

s the center of dilation
DUE TODAY PLEASE HELP!

Mathematics
1 answer:
ycow [4]2 years ago
8 0
What are the answer choices?
You might be interested in
20 divided by 2 times 5 plus 5 inside the parenthesis
worty [1.4K]
Can you post the picture or write it as it is ill help you..
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 4-quart jug of juice costs $5.60. What is the price per cup?
Vinvika [58]

Answer:

$0.35 per cup

Step-by-step explanation:

<u>Step 1:  Find the unit price per quart</u>

5.60 / 4

<em>$1.40 per quart</em>

<em />

Step 2:  Find the unit price per cup

1 quart = 4 cups

1.40 quarts / 4 cups

<em>$0.35 per cup</em>

<em />

Answer:  $0.35 per cup

8 0
3 years ago
Explain how you can find the center of dilation of a triangle and its dilation.
Naddika [18.5K]

In mathematics, the term "center of dilation" refers to a constant point on a surface from which all other points are either enlarged or compressed. The center of dilation and the scale factor comprise the two properties of a dilation.

4 0
3 years ago
A 14.4-inch poster is ruled in 9 columns of equal width. How wide is each column?
konstantin123 [22]

14.4 inches / 9 = 1.6 inches

Each column is 1.6 in wide

8 0
3 years ago
Would appreciate some help
GalinKa [24]

Answer:

I think its b plz don't get mad I am not so sure

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Drag an expression to the box to create an equation with no solutions.
    7·1 answer
  • The French Club is sponsoring a bake sale. If their goal is to raise at least $140, how many pastries must they sell at $3.50 ea
    10·1 answer
  • A total of 56 students signed up to play in a flag football league. If each team has 10 students, how many more students will ne
    5·1 answer
  • 9x + 8y3 – 7 = 3y3 -3<br> 9x+ 5y = 0
    15·1 answer
  • Find the volume of a cube with edges measuring 9ce
    11·1 answer
  • Help me understand Lateral Area, and surface are pleassee
    6·1 answer
  • 4 to the square root of 2 x the square root of 2
    12·1 answer
  • Which inequality is represented by the graph? ​
    5·2 answers
  • A. Create an algebraic expression.
    5·2 answers
  • 7. For a school fundraiser, Elena will make T-shirts. She will order T-shirts and print graphics on them. Elena must spend $349
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!