1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vovikov84 [41]
4 years ago
11

Happy Hound charged $18 for 2 hours of doggie daycare and $45 for 5 hours. What is the unit rate? Show your work.

Mathematics
1 answer:
Cerrena [4.2K]4 years ago
4 0

Answer:

18/2 = 9

45/5= 9

9=9

9= unit rate

$9 per hour

You might be interested in
Find two positive numbers whose difference is 27 and whose product is 874.​
zalisa [80]
46 and 19. 46 x 19 = 874 and 46 - 19 = 27
6 0
3 years ago
An elevator descends at a constant speed. What is the
Firlakuza [10]

Answer:

-42.75 meters

Step-by-step explanation:

4 0
4 years ago
A file that is 256 megabytes is being downloaded. If the download is 18.6% complete, how many megabytes have been downloaded? Ro
GenaCL600 [577]
<span>If A file that is 256 megabytes is being downloaded and the download is 18.6% complete, then you just need to multiply the 256 megabytes with 18.6%

The calculation would be: 256 megabytes x 0,186= 47.616 megabytes. 
If you round up the answer to nearest tenth it will be 47.6 megabytes</span>
6 0
3 years ago
-5.47 and 5.47 on a number line is equal to |-5.47|.Explain her error.
Viefleur [7K]
The absolute value of -5.47 (which is |-5.47|) is always a positive number so the absolute value of -5.47 equals 5.47
4 0
3 years ago
What is the slope i really need help
adelina 88 [10]

We need a problem to give you an answer. thank you!

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find x, given that ΔABE ~ ΔBCD.
    15·1 answer
  • Complete the table for y= -2x and graph the resulting line
    8·1 answer
  • What is 1,864.29 rounded to the nearest one
    6·2 answers
  • What is the answer to twenty one tenths subtracting nine fifths
    5·1 answer
  • PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST
    14·1 answer
  • Multiple Select
    13·1 answer
  • Helppppppppppppppppppppp
    10·2 answers
  • What 350 / 8. I can't use a calculator or it.
    8·2 answers
  • A car rental company charges $11 a day and 18 cents per mile to rent their cars. If the total charge for a 2-day rental was $61.
    10·1 answer
  • Stuck on this problem.. Help needed! (will mark as brainliest)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!