1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vovikov84 [41]
3 years ago
11

Happy Hound charged $18 for 2 hours of doggie daycare and $45 for 5 hours. What is the unit rate? Show your work.

Mathematics
1 answer:
Cerrena [4.2K]3 years ago
4 0

Answer:

18/2 = 9

45/5= 9

9=9

9= unit rate

$9 per hour

You might be interested in
An airplane is loaded with cargo and ready to take off. Before it departs, an unknown number
Leto [7]

Answer:

b ≤ 50

Step-by-step explanation:

Since no more than 400 pounds of b number of 8 pound boxes can be taken off to ensure that the plane is in balance, this can be represented by the inequality:

8b ≤ 400

b ≤ 400/8

b ≤ 50

This means that a maximum number of 50 8 pounds boxes can be taken off the plane for a 600 pound crate to be put on ensuring that the plane is in balance.

8 0
2 years ago
Which relation is a function?
brilliants [131]

Answer:

The last one at the right

Step-by-step explanation:

It is a function because not of the x axis numbers are repeated.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write each fraction as a sum or difference 14-6x/19
Oksanka [162]
<span>Given number : 14 - 6x / 19
So we need to write this fraction as a sum or difference.
First, simplify the given number:
=> 14 – 6x / 19
=> <u>14 x 19 – (6x</u>)
            19
=> <u>266 – 6x</u>
         19
=> 266 – 6x = -2 * (3x - 133)
Thus, the final result would be:
=> <u>-2 * (3x - 133) </u> => This will be the fraction sum or difference of the given number<u>
</u>               19

</span>



8 0
2 years ago
PLEASE HELP ME I CANT FAIL THIS CLASS
ale4655 [162]

Answer:

It would be the first answer.

Step-by-step explanation:

y=-2x^2+4x-2

y=-2(-1)^2+4(-1)-2

y=-2(1)-4-2

y=-2-4-2

y=-6-2

y=-8

(-1,-8)

-Hope this helps!-

-Please mark as brainliest!-

-Good luck!-

4 0
3 years ago
Brianna babysits on the weekend. She charges $7 per hour. Last weekend she made $63. How many hours did she babysit?
Verizon [17]

Answer:

7h=63 so a because she charges $7 per hour and earned a total of $63

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Write the equation or inequality : in order to take honors level math , Lisa must have an average of 85 on her math tests. Her s
    7·1 answer
  • Conducted in Paris, France, equal amounts of pigeon feed
    15·1 answer
  • Is 128 is a perfect cube​
    14·2 answers
  • What 2.85 when rounded to the nearest hundreth
    12·1 answer
  • Britney sells mattresses at a furniture store. She makes a 9.75% commission on each mattress she sells. Last week, Britney sold
    6·1 answer
  • You plan to set up an endowment at your alma mater that will fund $209,000 of scholarships each year indefinitely. If the princi
    12·1 answer
  • E=-2.4t+75 how far does the anchor drop every 5 seconds?
    11·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B2%7D%7B6%7D%20%2B%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B8%7D%20" id="TexFormula1" title=" \frac{2
    11·1 answer
  • True/False
    12·1 answer
  • All of the equations to –32 = k + –19
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!