1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergio [31]
3 years ago
14

In order to clear out room for new merchandise, James decided to mark down some of the items for sale in his electronics store.

He marked down DVD players by 36%, and he marked down stereo tuners by 22%. If DVD players cost $41.60 after the markdown and stereo tuners cost $69.42 after the markdown, which item’s price was reduced by more, and by how many dollars more was it reduced? Round all dollar values to the nearest cent.

Mathematics
2 answers:
sergiy2304 [10]3 years ago
8 0

Answer:

a) Which item’s price was reduced by more, and by how many dollars more was it reduced?

The DVD player's price was reduced more by $3.82 than the stereo tuner's price.

b) Round all dollar values to the nearest cent.

Rounding $3.82 dollars to the nearest cents

$1 = 100 cents

$3.82 =

3.82 × 100 cents

= 382 cents

The DVD player's price was reduced by 382 cents more than the stereo tuner's price

Step-by-step explanation:

Lets day the original price of the DVD player was $100

We are told the price was marked down to 36%

36% of $100 = $36

$100 - $36 = $64

We are told the DVD cost $41.60 after the markdown.

Original cost of DVD =

$41.60/$64 × 100 = $65

Lets the original price of the Stereo player was $100

We are told the price was marked down to 22%

22% of $100 = $22

$100 - $22 = $78

We are told the DVD cost $69.42 after the markdown.

Original cost of Stereo =

$69.42/$78 × 100 = $89

DVD = $65 - $41.60 = $23.40 less 

Stereo = $89 - 69.42 = $19.58 less

Difference between the DVD and the Stereo is

$23.40 - $19.58 = $3.82

Therefore,the DVD player's price was reduced by $3.82 more than the stereo tuner's price

Rounding $3.82 dollars to the nearest cents

$1 = 100 cents

$3.82 =

3.82 × 100 cents

= 382 cents

Lemur [1.5K]3 years ago
7 0

Answer:

The answer is A on edg 2020

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I HAVE 2 MORE QUESTIONS, CAN SOMEONE HELP ME??anyonee?
Leno4ka [110]
The second one is d 78 and 82
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the reciprocal of 9/2 and of 4/7 !pleasssee
Kitty [74]

Answer:

2/9 and 7/4(or 1  3/4)

Step-by-step explanation:

A reciprocal is just the original  number flipped.

6 0
2 years ago
Find the missing angle.
sineoko [7]

Answer:

121

Step-by-step explanation:

31+90 = 121

180 - 121 = 59

180 - 59 = 121

6 0
2 years ago
A cashier earns $7 an hour. If x is the number of hours worked, which function represents the cashier’s earnings?
kaheart [24]
The function of x is equal to 7 dollars times the number of hours the cashier works.  This function would look something like this:

F(x) = 7x

Hope this helps! :)


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
On a test that has a normal distribution, a score of 19 falls one standard deviation below the mean, and a score of 40 falls two
nexus9112 [7]

Hi there!

We can use the following equation:

\large\boxed{z = \frac{x-\mu}{\sigma}}

z = amount of standard deviations away a value is from the mean (z-score)

σ = standard deviation

x = value

μ = mean

Plug in the knowns for both and rearrange to solve for the mean:

-1 = \frac{19-\mu}{\sigma}\\\\-\sigma = 19 - \mu\\\\ \sigma = -19 + \mu

Other given:

2 = \frac{40-\mu}{\sigma}\\\\2\sigma = 40- \mu\\\\ \sigma = 20 - \frac{\mu}{2}

Set both equal to each other and solve:

-19 + \mu = 20 - \frac{\mu}{2}\\\\\frac{3\mu}{2} = 39 \\\\3\mu = 78 \\\\\boxed{\mu = 26 }

5 0
2 years ago
Other questions:
  • 28. Higher Order Thinking What is the<br> least multiple 6 and 8 have in common?<br> Explain.
    10·1 answer
  • BgxjsjskznshshzdhhanakOaj
    12·1 answer
  • If Target Corp. (TGT) recently earned a profit of $6.07 earnings per share and has a P/E ratio of 16.5. The dividend has been gr
    6·1 answer
  • Subtract -2k^3 + k^2 - 9 from 5k^3 - 3k + 7.
    11·1 answer
  • Joe's apple weighs 4\5 lb. Marta's apple weighs 0.5 lb. How much more does Joe's apple weigh than Marta's
    8·1 answer
  • Write a multiplication fact that goes with this division fact.<br><br> 30 ÷ 5 = 6
    11·2 answers
  • Sara had $165 dollars to spend on 9 books. after buying them she had 12 dollars. How much did each book cost?
    11·1 answer
  • solve. For her exercise program, Ann jogs for 3 1/6 miles, then walks for 1/4 of a mile, and finally jogs for another 1 1/3 mile
    11·2 answers
  • Find the discriminant.<br> 7z2–7z+1=0
    15·1 answer
  • A scientist makes an acid solution by adding drops of acid to 1.2 L of water. The final volume of the acid solution is 1.202 L.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!