1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MakcuM [25]
3 years ago
6

______ method consists of the following steps: conceptualize a process or problem to be studied, collect research data, analyze

the data, and draw conclusions.
Mathematics
1 answer:
Ratling [72]3 years ago
7 0

Answer

i think it has something to do with science

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the equation in point slope form of a line that passes through the point (–8, 2) and has a slope of 1/2?
Kamila [148]
Point slope equation: 
y-y1=m(x-x1) 
m=slope

So we simply plug in our given information: 
x1=-8 
y1=2
m=1/2

y-2=1/2(x-(-8)  

2 minus signs next to each other make a positive 

Final answer: 
y-2=1/2(x+8)
6 0
3 years ago
Does the table represent a linear function? Why or why not.
Elza [17]

Answer:

B?

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
WILL GIVE BRAINLIEST! Find the equation of a line that passes through (-5,-2) and the intersection of the lines x+3y=0 and 4x-4y
Verdich [7]

Answer:

y + 2 = -0.069(x-+5)

Step-by-step explanation:

SInce the two lines intersects, we will equate it

Multiply x + 3y = 0 by 4;

4x + 12y = 0

4x-4y-13 = 0,

Subtracts both

12y +4y + 13 = 0

16y = 13

y = 13/16

get x;

x + 3(13/16) = 0

x = -39/16

The point of intersection is (0.8, -2.4) and (-5,-2)

Get the equation;

m = y2-y1/x2-x1

m = -2+2.4/-5-0.8

m = 0.4/-5.8

m = -0.069

Get the equation;

y - y0 = m(x-x0)

y - (-2)= -0.069(x-(-5))

y + 2 = -0.069(x-+5)

6 0
2 years ago
What is the unit rate if the candy is $7.80 for 2 pounds?
shutvik [7]

Answer:

= 3.9 candy per pound

Step-by-step explanation:

This is a fraction equal to

7.8 candy ÷ 2 pounds

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 2

7.8 candy        ÷ 2

________

2 pounds ÷ 2

=  

3.9 candy

_______

1 pound

=  

3.9 candy

_______

pound

= 3.9 candy per pound

7 0
2 years ago
A price decreases from $254 to $213.36 . What is the percent of change?
sattari [20]

16% discount, this is because 213.36-254 over the original price (254) times 100% equals -16%

8 0
3 years ago
Other questions:
  • You are an urban planner assessing the growth of a city. Ten years ago, the city's population was 249,583. Its current populatio
    11·2 answers
  • What is angle b in this image​
    15·2 answers
  • M∠QRS=59° and m∠TUV=31° . Which statement is true about ∠QRS and​ ∠TUV ​?
    12·2 answers
  • Given the following matrix, where a is constant, find the indicated matrix:
    15·1 answer
  • Mina uses 128 pounds of dog food to feed her 16 dogs. find the unit rate per dog
    14·2 answers
  • What is the answer to -12= -2x-4x
    7·2 answers
  • 35 points!!!
    14·1 answer
  • Please help me with this problem in geometry.
    7·1 answer
  • What is this answer
    8·2 answers
  • What is the fourth term (k = 3) for (x + y)^11?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!