1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alina1380 [7]
3 years ago
10

How long will each person take to run a total of 50 miles at the given rates?

Mathematics
1 answer:
forsale [732]3 years ago
6 0
Problema Solution

Terrance and Jesse are training for a long-distance race. Terrance trains at a rate of 6 miles every half hour, and Jesse trains at a rate of 2 miles every 15 minutes.

How long will each person take to run a total of 50 miles at the given rates?

Answer provided by our tutors

d = 50 mi the distance
t1 = the time of Terrance
t2 = the time of Jesse
Terrance trains at a rate of 6 miles every half hour thus his rate is:
v1 = 6/0.5 = 12 mph
Jesse trains at a rate of 2 miles every 15 minutes thus his rate is:
v2 = 2/(15/60) = 8 mph
since speed = distance/time follows time = distance/speed:
t1 = d/v1
t1 = 50/12
t1 = 4 1/6 hr
t1 = 4 hr 10 min
t2 = d/v2
t2 = 50/8
t2 = 6 1/4 hr
t2 = 6 hr 15 min
Terrance will run 4 hours and 10 minutes.
Jesse will run 6 hours and 15 minutes.

You might be interested in
At Baldwin Hills Market strawberries are $3.99 for 3 lb. What is the unit rate (price per pound)? Please write your answer in th
Natasha_Volkova [10]

Answer:

I believe its $1.33

Step-by-step explanation:

$3.99 divided by 3 is $1.33

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A teacher gave a test with 50 questions, each worth the same number of points. Donovan got 38 out of 50 questions right. Marcis
melisa1 [442]

Answer:

38

Step-by-step explanation:

38of 502bhfghggiggjgfhhffj

8 0
3 years ago
Product is a 12 ounce bottle of generic mouthwash that sells $4.39 product B is a 24 ounce bottle of mouthwash that cost $2.79 w
Anna35 [415]
Hi there,
To compare we can look at the amount of (ounces)
A: 12         B:24
so as it appears B wins this part
Now price 
A: $ 4.39       B:$2.79
A is relatively expensive than B
B is cheaper with more ounces
A is less ounces and relatively expensive
which one would you buy?
5 0
3 years ago
The quotient of two negative integers results in an integer. How does the value of the quotient compared the value of the origin
Taya2010 [7]
The first two were negative integers and the quotient is therefor a positive integer (Two negatives equal a positive)
5 0
3 years ago
Dave sells popcorn at the ballpark. He is paid a flat rate of $40 each .day, but also earns $0.45 for each box of popcorn he sel
taurus [48]

you have to count until 112

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Muriel wants to buy a gallon of milk. If e 1-gallon jug costs $3.95 and a pint costs $0.55, how much money would Muriel save by
    7·2 answers
  • 99 is 50% of what number
    9·1 answer
  • Estimate the product of 54x68
    14·2 answers
  • How many square feet of outdoor carpet will we need for this hole?
    10·1 answer
  • Factor the polynomial 4x^2-16
    15·2 answers
  • A car is traveling at 48 miles per hour. What is the speed of the car in centimeters per second? (1 mile = 5,280 feet, 1 foot =
    11·2 answers
  • The lifetime of lightbulbs that are advertised to last for 4000 hours are normally distributed with a mean of 4250 hours and a s
    8·1 answer
  • Solve for y.<br> 3= y+7 divided by 3 <br><br> Y=
    13·2 answers
  • Recall that an American Roulette wheel has 38 possible outcomes, 18 black, 18 red and 2 green. The numbers go from 1 to 36, and
    11·1 answer
  • In a game, if you roll a 6 on a 6-sided number cube, you lose a turn. (a) What is the probability that you roll a 6? Explain you
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!