1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mojhsa [17]
3 years ago
10

Tanisha spends $20.90 on 9.5 quarts of strawberries for the shortcake. What is the price of each quart of strawberries?

Mathematics
1 answer:
Mice21 [21]3 years ago
6 0
Each quart of strawberries is $2.20
You might be interested in
Solve for x in the diagram below.
Zielflug [23.3K]

Answer:

3x+45=180

3x=180-45

3x=135

x=45  

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
I NEED HELP ASAP
Zigmanuir [339]

Hey! I believe this is the answer you're looking for:

brainly.com/question/16663256

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which describes the correlation shown in the scatterplot?
enot [183]

Answer:

C.There is no positive or negative correlation.

Step-by-step explanation:

finished Unit Test and got it correct

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the output please help
konstantin123 [22]

Answer:

x=90 y=24

Step-by-step explanation:

I'm pretty sure if you're using slope this should be it.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Nate walk 11 miles in 4 hours. At what unit rate does Nate walk?
coldgirl [10]

Answer:

2.75 or 2 3/4

Step-by-step explanation:

just divide 11/4 that's how many miles Nate walked every hour

4 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASEEEE HELPP Enrollment in a dance studio has grown exponentially since the studio opened. A graph depicting this growth is s
    6·2 answers
  • How many sides does a regular polygon have that has an angle of rotation equal to 18 degrees.
    7·1 answer
  • I don't know how to do "log"... can someone tell me what it is and how to do it
    13·1 answer
  • Devin’s football team carpools for practice every week. This week is his parents’ turn to pick up team members and take them to
    9·1 answer
  • What over 126 simplified equals 1/21
    10·1 answer
  • I need help doing subtracting fractions please help me<br><br> ​
    8·1 answer
  • Working alone, kali can pick forty bushels of apples in 15 hours,l. One day her friend Natalie helped her and it only took 6 hou
    7·1 answer
  • N is an integer with -5 &lt;2n&lt; 6<br> Write down all the values of n
    14·1 answer
  • Is x = y - 1 a function. I just need a yes or a no please respond the right answer I really need it
    15·1 answer
  • Find the length of the arc
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!