-24x + 8y = 72
-29x = 58
X=-2
Y=3
Answer:
Step-by-step explanation:
Yes
<u>Answer
</u>
<h3>$20.16
</h3>
<u>Solution
</u>
The cost of 2.5 pounds of cheese is $5.60. From the given data we can find the cost of 1 pounds of cheese.
The cost of 1 pounds of cheese = $5.60./2.5 =2.24
Mrs Peterson bought 9 pounds of cheese for her deli
we need to find cost of 9 pounds of cheese .
So she spends total = 2.24 x 9 = $20.16
We cannot say with certainty how many times Rodney will get orange.
Assuming that the packs are constantly replaced:
Orange constitutes 2/6, or 1/3, of a pack.
2/6 x 30 = 60/6 = 10 orange juice packs.