1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lana66690 [7]
3 years ago
13

AGAIN this is the like the 5th time trying to get an answer and I am so tired and I just want to sleep but I have to finish this

so please can someone help me with this 7th grade math homework

Mathematics
1 answer:
ser-zykov [4K]3 years ago
4 0
For the one with the pattern: the next three terms are -16, -21, -26. Describe by saying it subtracts 5 each time.
The one with the gallons: 46.20/12=3.85 so the answer is B.
That’s all I know I’m so sorry I hope i helped tho! Get a good rest. The struggle is real!
You might be interested in
24xy-xy^3+x^2 find the degree plz
Rzqust [24]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

24xy---> 2

-xy3--->4

x2--->2

3 0
2 years ago
Find the smallest number by which 248 should be subtracted to make them perfect square​
dimaraw [331]

Answer:

21.

Step-by-step explanation:

The next perfect square below 248 i s 225 ( = 15^2).

So the answer is 248 - 225 = 21.

4 0
3 years ago
A cone-shaped tent has a diameter of 12 ft and a height of 6 ft.
mel-nik [20]
Im thinking 226.08

v=1/3pie r^2 h 
v=1/3Pie (6) ^2 (6)
v=1/3 pie (36) (6)
v=1/3 pie (216)
v=72 pie
72 x 3.14=226.08
6 0
3 years ago
I nEeD hElP!!!!!!!! I WILL GIVE 20 PONITSSSS
vlada-n [284]

Answer:

True if im not mistaken

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mike purchased 1.35 pounds of steak for $13.50.
AlladinOne [14]

Answer:

y=10x

Step-by-step explanation:

it costs 10 dollars for one pound of steak.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The general term for the sequence 3/4,6/5,9/6,12/7,15/8
    6·1 answer
  • QUESTION ON WORKING OUT HEIGHT.
    9·1 answer
  • Doug paid a maturity value of ​$5015.52 on a​ 2-year note with annual interest of 8​% ​(or 0.08​). Use the formula Upper M equal
    14·1 answer
  • A right rectangular prism is shown.
    14·1 answer
  • Ben used 325 centimeters of ribbon to trim banners he made. How many meters of ribbon did he use?
    12·2 answers
  • Please help! will give brainliest
    14·2 answers
  • 2 What is the meaning of each part of Carla's expression?​
    15·1 answer
  • The President's cabinet is best described as a:
    5·2 answers
  • Marta spends $15.98 for 2 pounds of pecan halves. What is the unit price?
    6·2 answers
  • HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!