1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alchen [17]
3 years ago
11

Rafael wanted to order half a medium pizza at a restaurant. The waiter told him that a medium pizza could be cut into 6 or 8 sli

ces. Would he prefer 3 out of 6 or 4 out of 8 slices? Rafael replies that he isn’t very hungry, he would prefer 3 out of 6 slices. Explain what is wrong with Rafael’s reason?
Mathematics
1 answer:
Nady [450]3 years ago
5 0

Answer:

The wrong in Rafael reason is that 3/6 = 4/8 = 1/2 pizza

Step-by-step explanation:

* <em>Lets explain how to solve the problem</em>

- When we have a quantity we can divided it to many equivalent

 fractions

- Equivalent fractions means fractions equal each other

- We can find the equivalent fraction by multiply or divide the two

 terms of the fraction by the same number

- Ex: We can divide a circle into two equal parts each part is 1/2 the

 circle, if we multiply each term of the fraction by 2 (up and down)

 then we will have 2/4 which is equivalent to 1/2 the circle

- Then we can divide the circle by 2 parts with many equivalent fractions

 1/2 = 2/4 = 3/6 = ..................

* <em>Lets solve the problem</em>

- Rafael wanted to order half a medium pizza

- The medium pizza could be cut into 6 or 8 slices

∵ The half of 6 is 3/6

∵ The half of 8 is 4/8

- <em>Lets simplify the two fraction</em>

∵ 3/6 = 1/2 by dividing up and down by 3

∵ 4/8 = 1/2 by dividing up and down by 4

∴ There is no difference between the two orders, both of them

   equal half the pizza

∴ The wrong in Rafael reason is that 3/6 = 4/8 = 1/2 pizza

You might be interested in
Salvatori charges $9 Per hour for babysitting Kendra chargers $8.50 per hour if they both work for 6 hours How much more money w
andreev551 [17]
54 dollars would be earned
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A fair dice is rolled 3 times in a row. The outcomes are shown below. Calculate the probability of all three events occurring. R
velikii [3]

Answer:

5/54

Step-by-step explanation:

probability of the dice being 5 = 1/6

probability of the dice being a factor of 6 = 4/6

probability of the dice being more than 1 = 5/6

1/6 * 4/6 = 4/36

4/36 * 5/6 = 20/216

20/216 simplified to lowest is equal to 5/54

5 0
3 years ago
Find the distance UV between the points U (7,-4) and V(-3,-6). Round your answers to the nearest tenth,if necessary
rodikova [14]

Answer:

<h3>The answer is 10.2 units</h3>

Step-by-step explanation:

The distance between two points can be found by using the formula

d =  \sqrt{ ({x1 - x2})^{2} +  ({y1 - y2})^{2}  } \\

where

(x1 , y1) and (x2 , y2) are the points

From the question the points are

U (7,-4) and V(-3,-6)

The distance between them is

|UV|  =  \sqrt{( {7 + 3})^{2}  + ( { - 4 + 6})^{2} }  \\  =  \sqrt{ {10}^{2}  +  {2}^{2} }  \\  =  \sqrt{100 + 4}  \:  \\  =  \sqrt{104}  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \\  = 2 \sqrt{26}  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:   \\  = 10.1980...

We have the final answer as

<h3>10.2 units to the nearest tenth</h3>

Hope this helps you

4 0
3 years ago
I forgot to send this in my last question, Sorry!
pshichka [43]

1. \:  =  > 4( - 7) \\  = 4 \times  - 7 \\  =  - 28

3. \:  =  > 9( - 12) \\  = 9 \times  - 12 \\  =  - 108

4. \:  =  >  - 6( - 8.75) \\  = 6 \times 8.75 \\  = 52.5

5. =  > 27( - 3) \\  = 27 \times  - 3 \\  =  - 81

7. \:  =  >  - 55(0) \\  - 55 \times 0 \\  = 0

8. \:  =  > ( - 7)( - 7.25) \\  = 7 \times 7.25 \\  = 50.75

11. \:  =  > ( - 1) {}^{4}  \\  = 1 {}^{4}  \\  = 1

13. =  > 42 \div ( - 7) \\  =  - (42 \div 7) \\  =  - 6

15. =  >  - 9 \div 3 \\  =  - (9 \div 3) \\  =  - 3

<h2>Solved ✔︎</h2>

8 0
2 years ago
What is the value of the expression below when p=1/8? 16p-10
Orlov [11]
Replace 1/8 into the equation for p and you get 2 - 10 which is -8
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help on b.Round each of the rainfall totals to the nearest tenth.
    9·2 answers
  • A boat travels 21 miles due north and then 28 miles due east. Then the boat travels in a straight line back to its starting poin
    12·1 answer
  • What is the median set data for 4,2,7,5,4,12,8
    6·1 answer
  • Need help doing this, show steps if you could
    6·1 answer
  • Suppose that your net income for the month is $1,500 and that your total expenses are $2,500
    14·1 answer
  • A triangle with an area of 23 cm² is dilated by a factor of 6.
    11·1 answer
  • Evan paid $60.54 for 3 notebooks and a calculator. If the calculator costs $45.87, how much does each notebook cost? Write a two
    12·2 answers
  • The number sentence 4x6=6x4 is an example of the what property
    12·1 answer
  • Solve the system of equations by adding them together term by term to eliminate one variable:
    14·1 answer
  • The two basic types of methods used to trace and assign product costs are
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!