1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
r-ruslan [8.4K]
3 years ago
5

A 4-pint carton of fruit punch costs $1.80. What is the price per quart

Mathematics
1 answer:
yulyashka [42]3 years ago
6 0

Answer:

$0.90

Step-by-step explanation:

1 quart = 2 pints

Write a proportion:

$1.80 / 4 pint = x / 2 pint

Cross multiply:

4x = 3.60

Divide:

x = 0.90

The price per quart is $0.90.

You might be interested in
16/21 divided by 4/9
leonid [27]
16/21 divided by 4/9 is equivalent to 16/21 x 9/4 = 144/84 which reduces to 12/7. So 12/7 is your answer.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
16,000 rolls of paper were purchased and 12,500 were sold at $1.79, what is the total ending inventory?
Maslowich
12,500 x 1.79 to find the price but 16,000 - 12,500 to get how many were left. 
12,500 x 1.79 = $22,375 that they made from selling. 16,000 - 12,500 = 3,500 rolls left in the inventory. This question confused me so I just gave both answers.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Convert .667 into a fraction
Inga [223]
0.\underbrace{667}_{3}=\dfrac{667}{1\underbrace{000}_{3}}
3 0
3 years ago
Jeans are on sale for 80% of the original price of $60. What is the sale price? A.$12 B.$24 C.$36 D.$48
sammy [17]

Answer:

d 48

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need help please only help if you know the answer
vlada-n [284]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Roy is hiking down a mountain at an average rate of 3 miles per hour. He wants to know how far he can hike in a given number of
    8·1 answer
  • Is -3 a solution to the equation 3x-5=4+2x explain PLZ HELP!
    12·1 answer
  • Find the area of the shape below?
    13·2 answers
  • THIS ONE ALSO THANKS
    9·2 answers
  • Using x=7, how can we solve for the angle "9x+61"?
    10·2 answers
  • Solve the equation for c<br> M+3c=8
    14·2 answers
  • What is the measure of angle 1? <br> 1)86<br> 2)88<br> 3)90<br> 4)92
    11·2 answers
  • The local street cart sells bacon egg and cheese sandwiches for $2.50, and soft drinks for $0.75. The street vendor made a total
    12·1 answer
  • Pls help me I will merl you as brain
    8·1 answer
  • Identify all pairs of congruent corresponding parts. Then write another congruence statement for the triangles.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!