1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marta_Voda [28]
3 years ago
5

Can someone please help me?

Mathematics
1 answer:
Dima020 [189]3 years ago
8 0
The answer to the first one is 72.

You might be interested in
A store has apples on sale for $28.00 for 8 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $112.
lys-0071 [83]

Answer

101 apples

Step-by-step explanation:

8 lbs x 16 oz = 128 oz

$28 / 128 oz = 22¢ per oz

$112 / 0.22¢ = 509 oz

509 oz / 5 oz = 101.8 apples

8 0
2 years ago
PLEASE HELP ASAP 40 PTS + BRAINLIEST TO RIGHT/BEST ANSWER
Y_Kistochka [10]

Answer:

-5

Step-by-step explanation:

∛-25 × ∛5

= ∛-75

= ∛(-5)^3

= - 5

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
6(a-5)=105 solve for A
Paraphin [41]

Answer:

i think its 45/2

decimal form= 22.5

6 0
3 years ago
PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ HELPPPPPPPPPPPPPPPP
Sergeu [11.5K]

Answer:

2. y=9x

3. 180*9 = 1620

Step-by-step explanation:

2. y = mx+b, so find the slop efirst

lacampanella avatar

so take the first two points you got

lacampanella avatar

(2,18) and (5,45),

lacampanella avatar

(45-18)/(5-2) = 9

lacampanella avatar

then use (2,18)

lacampanella avatar

18= 9*2+b

lacampanella avatar

so b=0

3. y = 9x

x= 180. y = 9*180 = 1620

4 0
2 years ago
Please help I have 15 minutes!!!!
Lady_Fox [76]

Answer:

you have a 50/50 chance of the right answer and im guessing false

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You have a land-line telephone that costs $25.95/month plus a utilities tax of 4.5%. How much will you pay for your telephone us
    12·2 answers
  • Gary’s is a small publishing company that publishes math books. The production costs include a one-time cost for editing the boo
    9·1 answer
  • 540 is 10 Times as much as 5,400
    10·2 answers
  • Math help pls o; will reward
    15·2 answers
  • Using a graphing utility, find the exact solutions of the system. Round to the nearest hundredth and choose a solution to the sy
    14·1 answer
  • A quadrilateral has all sides the same length and no right angles. What is the name of the quadrilateral?
    5·1 answer
  • Find all the zeros of the equation x^4-6x^2-7x-6=0 Explain please.
    14·1 answer
  • Help Please
    8·1 answer
  • Jeanne needed to buy 258 yards of fabric, if the ribbon costs 10¢ per foot, what is the total cost of the ribbon in dollars?
    8·1 answer
  • Three cards are drawn at random from a standard deck of cards, without replacement. Find the probability that the suits of the c
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!