1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aloiza [94]
3 years ago
11

Solve for v: -v+1=1 + 8v

Mathematics
1 answer:
AfilCa [17]3 years ago
3 0

Answer: v=0

Step-by-step explanation:

Because....

Step 1: Simplify both sides of the equation.

−v+ 1= 8v + 1

Step 2: Subtract 8v from both sides.

−v+1 − 8v = 8v+1 − 8v

−9v + 1 = 1

Step 3: Subtract 1 from both sides.

−9v + 1 −1 = 1−1

−9v=0

Step 4: Divide both sides by -9.

\frac{-9v}{-9} = \frac{0}{-9}

v=0

Therefor, the answer is v = 0

* Hopefully this helps:) Mark me the brainliest:)!!!

You might be interested in
Please answer quickly. Deeply appreciated
damaskus [11]

Answer:

1 Because i learned how to do that but that was hard

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
I'll give brainlest to first correct answer!!!
zvonat [6]

Answer:

I think there both negative but I'm not sure

Step-by-step explanation:

if one is a positive and one is a negative then reflect over the y axis they should both turn negative

6 0
1 year ago
A car with a mass of 1,250 kg travels at 2.24 m/s and bumps into a stopped car with a mass of 1,300 kg. After the collision, the
ddd [48]

Answer:

0.57 m/s

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Which of the following rational exponent expressions is NOT simplified correctly as a radical expression?
mrs_skeptik [129]

Answer:

4th one

Step-by-step explanation:

x^{\frac{5}{6} } must be \sqrt[6]{x^{5} }

8 0
3 years ago
Error error error error error
emmainna [20.7K]
Error error error error error error error

8 0
3 years ago
Other questions:
  • John must have at least 289 test points to pass his math class. He already has test scores of 72, 78, and 70. Which inequality w
    15·1 answer
  • If i make 2230.80 per month, how much per hour for 40 hour work week
    12·1 answer
  • Emma buys packets of coloured beads.
    5·1 answer
  • Rounding! Quick question, will mark brainiliest if possible.
    12·2 answers
  • Estimate the product 57×29
    12·1 answer
  • Find the total area of the prism
    11·1 answer
  • What is the simple interest if
    14·2 answers
  • A 64-ounce bottle costs $3.45. What is the cost per ounce? Round answer to the nearest cent.
    13·1 answer
  • PLEASE REFER THE ATTACHMENT. THANK YOU ​
    9·1 answer
  • HURRRRRY <br> question is is pdf file below<br> which is the correct answer?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!