Answer:
The selling price is $99
Explanation:
The selling price of the product can be computed by adding required profit margin to the unit cost of the product.The required profit margin is the 10% return on invested assets.
Total variable cost $59*10000 =$590,000
Fixed expenses ($180,000+$60,000) =$240,000
desired profit margin(10%*$600,000) =$60,000
Total sales revenue =$990,0000
price per unit=$990,000/10000=$99
The cost-plus approach to product pricing gives $99
The principal<span> might be the party who gives legal authority for another party to act on the </span>principal's<span> behalf. </span>
Answer: C
Explanation:
Who will get the goods and services produced? (Economic questions: what, how, and for whom?)
Answer:
$17,350
Explanation:
Calculation to determine the amount of cash to report in the balance sheet.
Currency located at the company $950
Add Short-term investments that mature within three months 1,850
Add Balance in savings account 8,100
Add Checks received from customers but not yet deposited 550
Add Coins located at the company 100
Add Balance in checking account 5,800
Total Cash $17,350
Therefore the amount of cash to report in the balance sheet is $17,350
Answer:
The required adjusting entry would be to debit the Salaries expense account $650 and credit the accrued salaries account $650.
Explanation:
When an expense is incurred but yet to be settled in accrual accounting, the expense has to be recognized in the period in which it is incurred by debiting the expense account and crediting the accrued expense ( a liability) account with the amount incurred.