Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound
Answer: 7500
Step-by-step explanation:
multiply 150 by 50
Answer: the answer is 8
Step-by-step explanation:
Answer: Choice C

=========================================================
Explanation:
There are four marked points on the line.
Each point is of the form (x,y)
- The first or left most point is (0,1)
- The second point is (2,2)
- The third is (4,3)
- The fourth is (6,4)
Each of these points is then listed in the table format as shown above.
There are infinitely many other points on the line; however, we only select a few of them to make the table (or else we'd be here all day).
Extra side notes:
- The slope of this line is m = 1/2 = 0.5
- The y intercept is 1 located at (0,1)
- The equation of this line is y = 0.5x+1