1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kicyunya [14]
3 years ago
13

Use the given property to complete the statement: Multiplication Property of Equality. If 6x ÷ 8 = 40, then ______.

Mathematics
2 answers:
Katarina [22]3 years ago
8 0
The answer is C because if you multiple both sides by 8 you get the equation of 6x = 320
Mashutka [201]3 years ago
6 0
To answer the question above, 
                           6x / 8 = 40
Eliminate the denominator in the left hand side of the equation by multiplying both sides of the equation by 8. This gives an answer of,
                                 6x = 320
Thus, the answer is letter C. 
You might be interested in
The photo below shows the Royal Ontario Museum in Toronto, Canada. Are angles 2 and 4 alternate interior angles, same side inter
Sav [38]

Answer:

Alternate interior angles

8 0
3 years ago
What is the best measure of center for the data represented 2 points<br> by the histogram below?
AlexFokin [52]

Answer:

Median

Step-by-step explanation:

Hope this helped

3 0
3 years ago
If a dozen eggs cost $1.35,what is the unit cost?
Lemur [1.5K]

Answer:

The cost of an egg is $0.11

Step-by-step explanation:

Given : The cost of one dozen of eggs is $ 1.35

We have to find the cost of one egg.

We know, one dozen has 12 units

Thus, One dozen of eggs contain 12 eggs

So cost of 12 eggs is $ 1.35

So to find the cost of one egg divide the cost by 12.

We get,

1 egg = \frac{1.35}{12}=0.1125

Thus, The cost of an egg is $0.11

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Question:<br> 15-4+ (7 - 5)
GREYUIT [131]

Answer:

13

Step-by-step explanation:

15 - 4 + 7 - 5 = 13

Simply expand the brackets and subtract and add accordingly.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me with this question??m
Keith_Richards [23]

Answer:

75

Step-by-step explanation:

f(1) = 7

f(n) = 3f(n-1) + 3

So what you are trying to do here is find the recursive value (that's what it is called) for f(n). Computers love this sort of thing, but we humans have to do it slowly and carefully.

So let's try f(2)

That means that f(2) = 3*f(n-1) + 3

but if f(2) is used it means that you have to know f(2-1) which is just f(1) and we know that.

so f(2) = 3*f(1)+3

f(2) = 3*7 + 3

f(2) = 21 + 3

f(2) = 24

Now do it again. We now know F(2), so we should be able to find f(3)

f(3) = 3*f(3 - 1) + 3  

f(3) = 3*f(2) + 3      We know that f(2) = 24

f(3) = 3* 24 + 3

f(3) = 72 + 3

f(3) = 75

7 0
2 years ago
Other questions:
  • How much electricity is used, on average, by a security system that is always on over one year?
    9·1 answer
  • Solve this system of equations.
    14·2 answers
  • 18x-(8x-7)=67 what does 'x' equal in this equation?
    11·2 answers
  • 14.Write an equation of the line that passes through (2, 7)(2, 7) and (0, −5)
    7·1 answer
  • What’s the answer? And why
    12·1 answer
  • What does best estimate of a product mean?
    15·2 answers
  • Write 1.005 at the mix number then right how to this number out loud
    7·1 answer
  • Someone please help me
    11·1 answer
  • Please Help for maths.
    8·1 answer
  • Pls help thank yall!!
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!