1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
r-ruslan [8.4K]
4 years ago
8

All of the following are reasons to use an estimated method of costing inventory except: A. perpetual inventory records are not

maintained. B. purchase records are not maintained. C. a disaster has destroyed the inventory records and the inventory. D. interim financial statements are required but physical inventory is only taken at the end of the financial accounting period.
Business
1 answer:
morpeh [17]4 years ago
8 0

Answer:

The answer is: B) purchase records are not maintained.

Explanation:

There are two methods for estimating inventory costs:

  1. Gross Profit Method : uses the information from the income statement. If operating conditions remain similar, the proportion between total sales, profits and COGS should be similar (lets say profit is 30% and COGS is 70% of total sales). You can estimate your inventory costs by using the information on total sales.  
  2. Retail Method: It is used mostly by merchandising firms (retailers) that have consistent mark-ups. You have to determine the proportion between cost and retail price (lets say the COGS is 80% of the retail price). Then if you are given the retail inventory, you can determine the COGS using the proportion determined previously.

You might be interested in
xcel how many months can a life insurance policy normally be backdated from the date of the application
belka [17]

6 Months can be a life insurance policy normally be backdated from the date of the application.

For Example:- Suppose, he/she purchased a policy with maturity duration of 20 years in March 2022 and backdated it to October 2021, the maturity benefits of the endowment policy can be reaped a year before in October 2041 than the initial date in March 2042.

#SPJ4

4 0
1 year ago
The ______ requires that if a new employee had group health insurance at a previous employer and the new employer has healthcare
IRINA_888 [86]

Answer:

The correct answer is C. Consolidated Omnibus Budget Reconciliation Act.

Explanation:

COBRA stands for the Consolidated Omnibus Budget Reconciliation Act. This law guarantees employees the right to make payments for group medical insurance in order to maintain the insurance they would otherwise lose after:

- The reduction of your work hours.

- Leave the job.

- Job loss

Most people can keep insurance for up to 18 months. Some people may be able to keep it for a few months longer than that.

4 0
3 years ago
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
The blueprint of a design is shown to the client at what point in the process
Deffense [45]

Explanation:

Doing this for free brainly plus

8 0
2 years ago
At a price of $100, Beachside Canoe Rentals rented 11 canoes. When it increased its rental price to $125, 9 canoes were rented.
zhuklara [117]

Answer:

C) 0.9.

Explanation:

The calculation  of the price elasticity of demand is shown below:

Price elasticity of demand is

= (Change in quantity demanded ÷ average of quantity demanded) ÷ (Change in price ÷ average of price)

where,

q1 = 11

q2 = 9

p1 = $100

p2 = $125

So,

= {(9 - 11) ÷ (9 + 11) ÷ 2}  ÷  {($125 - $100) ÷ ($125 + $100) ÷ 2 }

= {-2 ÷ 10} ÷ {25 ÷ 112.5 }

= -0.9

= 0.9

4 0
3 years ago
Other questions:
  • How might increasing the level of government transfers reduce the size of the economic pie? check all that apply?
    11·1 answer
  • Jow to make a stamp home made
    9·1 answer
  • Cheyenne Repair Shop had the following transactions during the first month of business as a proprietorship. Journalize the trans
    10·2 answers
  • Abe owns a dog; the dog's barking annoys Abe's neighbor, Jenny. Suppose that the benefit of owning the dog is worth $200 to Abe
    5·2 answers
  • Alex Guerin is an artist who sells his work under consignment (he displays his work in local barbershops, and customers purchase
    5·1 answer
  • Lomani Ltd acquired two new machines for cash on 1 January 2017. The cost of machine A was $400 000, plus GST, and of machine B,
    13·1 answer
  • A firm has a Cobb-Douglas production function for its inputs of capital and labor. The firm is currently paying $4 per labor hou
    12·1 answer
  • A corporation is:_________
    14·2 answers
  • 416,000 people each receive an average refund of $3,600, based on an interest rate of 3 percent, what would be the lost annual i
    6·1 answer
  • What are the three basic types business organizations? *
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!