Answer:
500g Jelly beans $9.90
Step-by-step explanation:
To know the values.
Let's know how much a gram will cost in each case
300g Jelly beans $5.80
1g = 5.8/300
1 g = 0.01933
500g Jelly beans $9.90
1g = 9.9/500
1g =0.0198
It's obvious that the second one has more value placed on it as it cost more per gram
<h3>
Answer: 49</h3>
Work Shown:
Replace x with 3, replace y with -8. Use order of operations PEMDAS to simplify.
x^2 + y^2 + x*y
3^2 + (-8)^2 + 3*(-8)
9 + 64 - 24
73 - 24
49
Answer:
it's giving B.
I can really explain why but it's giving B 5/6 is greater than da amount..
Answer:
Hence, the correct option is 82%.
Step-by-step explanation:
Consider the provided information.
In your university nursing program the ratio of students who scored a grade of A vs B vs C on the final exam is 12:29:9.
We need to find the percentage of student who scored a grade of "B" or higher.
Let x is the common factor for the proportion.
Then, the number of students who got grade A is 12x
The number of students who got grade B is 29x
The number of students who got grade C is 9x.
Thus the total number of students = 12x+29x+9x = 50x
The percentage of student who scored a grade of "B" or higher:
12x+29x = 41x

Hence, the correct option is 82%.