Answer:
Sunday: 50 Monday: 60 Tuesday: 50 Wednesday: 50 Friday: 40 Saturday: 40
Step-by-step explanation:
That's If Its To The Nearest Tenth If This Is What U Wanted I'm Just Doing What The Instructions Told Me
Answer:
If I could rearrange the alphabet, I’d put ‘U’ and ‘I’ together.Step-by-step
We have to use the following formula which is

Given values of F and m are 7.92 Newtons and 3.6 kilograms .
Substituting these values in the formula, we will get

To solve for a, we have to divide both sides by 3.6 that is

And that's the required answer .
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.