1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna71 [15]
2 years ago
11

Middle SchoolMathematics 5+3 pts

Mathematics
1 answer:
Goshia [24]2 years ago
7 0

To find the rate of change, we must find the amount of people that have changed over a given time period, and then find the unit rate. As 473-23=450 (we can subtract because we have the end number minus the starting number to find the amount changed) students enter over 10 minutes, and we want to find the rate of change for 1 minute, we can divide 450 10 times. As we move the decimal point of a number 1 to the left when dividing by 10, we have 450.00 -> 45.000 after dividing by 10. Therefore, the average rate of change is 45 students per minute. To find how many students will be in the auditorium after 15 minutes of filling, we can use this average rate of change to figure out approximately how many students will enter in 5 minutes. Therefore, as 45 students come in every minute, after 1 minute, 45 more students will come in. After 2, 45+45=45*2=90 students will come in, and so on. Thus, 45*5=225 students will come in after 5 minutes. Since we know that 473 students are in the auditorium after 10 minutes, we can add 225 to 473 to get 698 students after 15 minutes.


Feel free to ask further questions, and Happy Holidays!

You might be interested in
Can someone help with these two questions
kherson [118]

11,513 is the answer I really don't know how to write it all out sorry

3 0
2 years ago
For every 144 light bulbs produced, 6 are defective. Find the number of defective light bulbs that could be expected out of 720.
Lelu [443]
You are going to get the rate of the detects.
6 detects ÷ 114 light bulbs = 1/19 detects per light bulb

If there are 720 light bulbs, then the number of detects will be
720 light bulbs * 1/19 detects per light bulb = 37. 89 ≈ 38 detects
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A gram is equivalent to 0.0353 ounces. One ounce is how many grams? Round to the nearest tenth.
Artemon [7]

Answer:

Your answer is 28.3495

Brainliest is appreciated

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the perimeter of a triangle with sides lengths 8, 10, and 12.
shtirl [24]

Answer:

30

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A small fruit basket with 6 apples and 6 oranges costs $7.50. A different fruit basket with 10 apples and 5 oranges costs $8.75.
Andreas93 [3]

Answer:

x = $0.50

y= $0.75

Step-by-step explanation:

1. Multiply the equations to have the same coefficients

5(6x + 6y = 7.5) → 30x + 30y = 37.5

3(10x + 5y = 8.75) → 30x + 15y = 26.25

2. Subtract the equations

 30x + 30y = 37.5

<u>- 30x + 15y = 26.25</u>

15y = 11.25

3. Solve for y by dividing both sides by 15

y = 0.75

4. Plug in 0.75 for y into one of the equations

6x + 6(0.75) = 7.5

5. Simplify

6x + 4.5 = 7.5

6. Solve for x

6x = 3

x = 0.5

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Carol jogged 1 3/4 miles on 5 days last week. She jogged 2 1/4 miles on 4days this week. Was her total distance greater last wee
    10·1 answer
  • A 5 gallon can of motor oil costs $28.00. What is the cost of 1 quart of the oil?
    10·2 answers
  • What is 42% expressed as a fraction? A 42%/1 B 21/50 C 42/10
    13·1 answer
  • Chapter 3 portions and instegers
    12·1 answer
  • Liam wants to buy bicycle that costs $97.50. His parents say liam must raise 80% of the money himself. How much money must Liam
    9·1 answer
  • #18 Mikayla has 25
    13·2 answers
  • If something cost $3.50 and you give them $10. what is your change?
    13·2 answers
  • PLEASE HELP ILL GIVE BRAINLIEST
    5·1 answer
  • A large container holds 5 gallons of water it’s begins leaking at a constant rate after 10 minutes the container has 3 gallons o
    10·1 answer
  • Would rather be a celebrity or related to whatever celebrity you choose? if you chose the second one who did you choose?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!