1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klio [65]
3 years ago
6

Describe the Reagan doctrine concerning the fight against communism then provide two examples of how the doctrine looked in acti

on
Mathematics
1 answer:
dimulka [17.4K]3 years ago
8 0

Answer:

It was President Reagan’s support for anti-communist revolutions. It was used as an attempt to end the Cold War (geopolitical tension after world war ll)

You might be interested in
1/6 of 3 yards= --------feet is it 1 1/2 or 1/2 or 3 or 1/18
erica [24]
1/2 yards times ) is 3, so 1/2 would be the answer.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anyone ????NEED HELP PICTURE
disa [49]
The correct answer is A, x-4
3 0
4 years ago
What is the answer to -6-(-2)=
Irina-Kira [14]

Answer:

-4

explanation:

since there is subtraction sign in front of the negative 2 it would change into a positive 2.

-6 + 2 = -4

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
David bought a used Dodge Challenger for $14,000. The value of the car depreciates 11% per year from the time he bought the car.
statuscvo [17]

Answer:

V(t) = 14,000(0.89)^t

Step-by-step explanation:

Present value of the Dodge Challenger = $14,000

Present percentage value = 100%

Depreciation value = 11%

Number of years = t

Future value = V(t)

V(t) = Present value of the Dodge Challenger(Present percentage value - Depreciation value)^t

= 14,000(100% - 11%)^t

= 14,000(89%)^t

= 14,000(0.89)^t

V(t) = 14,000(0.89)^t

7 0
3 years ago
Why is 1/3 bigger than 4/5
UkoKoshka [18]
1/3 is in fact NOT larger than 4/5. 4/5 is larger than 1/3.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a video game enthusiast saved $750 to spend on a video game player and games. The player costs $400. the games cost $49 each. at
    5·2 answers
  • Dakota has g gumballs. Regan has 15 fewer gumballs than Dakota. Choose the expression that shows how many gumballs Regan has.
    15·2 answers
  • Factor: 2x^2 + 5x + 3​
    9·1 answer
  • Select the correct answer. If a group of distinct objects can be arranged in 120 different ways, how many objects are there?
    13·2 answers
  • A 9-yard roll of white paper costs $1.98. What is the unit price?
    11·1 answer
  • A data set is shown below. Which is the outlier? 56, 64, 73, 59, 98, 65, 59.
    14·1 answer
  • What is 11 = (-t/11)
    6·2 answers
  • Brainliest to right answer hurryyyy!!!!
    7·1 answer
  • So this set
    11·1 answer
  • Which equation represents a proportional relationship between x and y values
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!