1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vlad1618 [11]
3 years ago
14

Direct materials, $7 per unit, Direct labor, $5 per unit, Variable overhead, $6 per unit, and Fixed overhead, $270,000. The comp

any produced 27,000 units, and sold 18,500 units, leaving 8,500 units in inventory at year-end. Income calculated under variable costing is determined to be $355,000. How much income is reported under absorption costing
Business
2 answers:
Arte-miy333 [17]3 years ago
7 0

Answer:

Income reported under absorption costing =$440,000

Explanation:

<em>The income reported under absorption costing can be determined by  adjusting the income under variable costing for difference in profit.</em>

<em>The steps are outlined below:</em>

<em>Step 1</em>

<em>Calculate the Overhead absorption rate</em>

OAR = Budgeted Fixed overhead/ Budgeted number of units

=  $270,000/ 27,000 units

= $10

<em>Step 2</em>

<em>Calculate the change in inventory </em>

8500 units (given)

<em>Step 3</em>

<em>Calculate the difference in profit </em>=

<em> Difference in profit = OAR × change in inventory</em>

=8500×$10

= $85000

<em>Step 4</em>

<em>Calculate Income under absorption costing</em>

<em> =  Income under variable costing +  Difference in profit</em>

=$85,000 + $355,000

=$440,000

Income reported under absorption costing =$440,000

Rudik [331]3 years ago
6 0

Answer:

$440,000

Step by Step Explanation:

Therefore:

Fixed overhead/company produced unit

 $270,000/ 27,000 units = $10

8500×$10= $85000

=$85,000 + $355,000

=$440,000

Hence; the Income reported under absorption costing is =$440,000

You might be interested in
Barbara Smith is an employee of Allied Manufacturing Company. She has an 8-hr workday and each day is paid $0.60 for each unit p
MariettaO [177]

Answer:

$309

Explanation:

The computation of the gross earning for the week is as follows:

Given that

Payment of $7.15 × 8 = $57.2  or payment of  each unit produced whichever is greater

On monday

= 90 units × $0.60

=  $54

But the greater is $57.2

On tuesday

= 114 units × $0.60

=  $68.4

On Wednesday

= 82 units × $0.60

= $49.20

But the greater is $57.2

On thursday

= 112 units × $0.60

= $67.20

On friday

= 98 units × $0.60

= $58.80

Now the earnings for the last week is

= $57.20 + $68.4 + $57.20 + $67.20 + $58.80

= $308.80

= $309

8 0
2 years ago
A cell phone provider charges felicia $50 per month for her plan plus $0.05 per min of long distance calls.if felicia wants to k
Sunny_sXe [5.5K]
$0.05m + $50>55

0.05 per minute plus $50 per month for the plan less than $55
7 0
2 years ago
Which of the following is a condition necessary to exclude an obligation from current liabilities? Entry field with incorrect an
lutik1710 [3]

Answer:

The answer is: Obligation that has a distant due date exceeding company's operating cycle.  

Explanation:

A current liability is a financial obligation due within one year (or one normal operation cycle).

So a financial obligation that has a due date that exceeds a company´s operating cycle should have been directly classified as a long term liability (or a non current liability) in the first place. It simply is not a current liability that is changed into a long term liability, it always was a long term liability.

The other options represent the steps necessary for turning a current liability into a long term liability.

  1. Intend to refinance the obligation on a long-term basis.
  2. Demonstrate the ability to complete the refinancing.
  3. Subsequently refinance the obligation on a long-term basis.

7 0
3 years ago
Assuming Gerald has $50,000 income in 2020, (and considering both at-risk and passive activity loss rules), what is the amount o
Masteriza [31]

Answer:

Please see attachment

Explanation:

Please see attachment

5 0
3 years ago
Without health insurance, a routine checkup at the doctors office can cost you?
defon

Answer:

between $300 and $600

Explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose we are looking at a cash flow statement constructed using the INDIRECT method. We see a NEGATIVE adjustment of $5000 rel
    13·1 answer
  • Stop and Jot: Why was the decision about further funding for the telescope not an "economic
    5·1 answer
  • Productive resources are _____.
    12·2 answers
  • In a product modification _______. an existing product s taste, texture, sound, smell, or appearance is usually altered the new
    5·1 answer
  • Bison Sporting Goods sells bicycles throughout the northeastern United States. The following data were taken from the most recen
    11·1 answer
  • If the commercial is TRUE that every additional bite of food tastes as good as the first, the marginal utility from consuming mo
    5·1 answer
  • Which of the following statements about the Arbitrage Pricing Theory (APT) are correct? Check all that apply. The APT maintains
    5·1 answer
  • Which words means finds its food; a consumer.?
    8·1 answer
  • Which organization delineates job responsibilities and the organizational structure for managing day-to-day operations for all t
    6·1 answer
  • Imagine that instead of hiring each assitant right away in the hiring assistant problem. we wait until the end to hire the best
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!