1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
faltersainse [42]
3 years ago
10

PLEASEEEEE HELPPPPP!!!!

Mathematics
1 answer:
Dmitry_Shevchenko [17]3 years ago
3 0

Step One

Find AM

Formula

AM = MN - AN

Givens

MN = 67.2

AN = 32

Solution

AM - 67,2 - 32

AM = 35.2

Step Two

Set up a solution

67.2/35.2 = 81.9/x            Cross Muliply

67.2 * x   =    81.9 * 35.2   Combine the right

67.2 * x = 2882.88            Divide by 67.2

x = 2882.88/67.2

x = 42.9                             Answer

You might be interested in
Please help me with this question
ValentinkaMS [17]
Multiply those numbers
5 0
3 years ago
Is 7/12 bigger than 1/2
Varvara68 [4.7K]
Lets think of it this way:-

1/2 is one half

Whats half of 12? 6 

Now, 7 is greater than 6, which means the fraction 7/12 is greater than 1/2

Answer: 7/12 is bigger 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tyra has 12 2/3 cups of sugar. If r is the amount of sugar called for in one batch of cookies, the expression 12 2/3 ÷ r can be
faust18 [17]

Answer:

13 batches of cookies

Step-by-step explanation:

12 2/3 ÷ 2/3 = 12.6666667, it's 13 because 2/3 as a decimal is .6666666 and .6666667 is more than 2/3. So you add one to the answer.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to
Charra [1.4K]

X^4

Jdnzusjdnekdjdnkdkelef

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Complete the following by filling in the blanks.
max2010maxim [7]

Answer:

0.5 x 2 = 1 so therefore area height base =  1in

Hope this helps ^^

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • THATS THE REAL QUESTION OTHER WAS BY MISTAKE NEED ANSWER NOW ME NO KNOW WHAT DAY BUT i know ITS LCM IS 144
    14·1 answer
  • Select the three unit rates that can be used to describe the price of coffee. $2.10 per cup $6.00 per 16 ounces $8 per can $11 p
    15·2 answers
  • On her math test, Heidi correctly answered 35 of the 40 questions. What percentage of the questions did Heidi correctly answer?
    10·1 answer
  • Which are correct representations of the inequality 6x ≥ 3 + 4(2x – 1)? Check all that apply.
    10·2 answers
  • Write 405,612 in expanded form
    9·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=4%20%20%5Ccos%2860%20%2B%20%20%5Calpha%20%29%20%20%5Csin%2830%20%2B%20%20%5Calpha%20%29%20%20%
    13·1 answer
  • Kenneth ran a marathon (26.2) miles) in 5.5 hours. What was Kenneth’s average speed? (Round your answer to the nearest tenth.)
    10·1 answer
  • Find the slope of the passing line through the points (-4,7) and (-9,4)
    6·2 answers
  • Can I have some help with this? Construct a linear function that has a slope of -3 and passes through the point (-2,3).
    10·1 answer
  • Who ever gets the corrects answer will get brainleyist.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!