Answer:
Thomas Edison
Explanation:
Thomas Edison early life was very normal. He was born in a poor family. His mother was a school teacher. Thomas Edison did not get recognition until he was successful in inventing the bulb. He did many experiment which failed and no one supported him during this era. He continued his hard work and finally his one of experiment became successful and he invented a bulb. The world then recognized his efforts and made him a hero. His recognition was only based on the success of his experiment and the marketplace.
<span>Part of the lands' end business model includes purchasing products and then selling them again without any reprocessing. Lands' end is operating in the reseller market.
This company doesn't use the goods it has bought - it just sells it again to another company so as to get some profit.
</span>
Explanation:
- Empathy,
- linguistic and
- cultural barriers.
Barriers to interpersonal communication can result from specific situations and personal differences that contribute to making the communication process more difficult.
However, it is possible to identify and overcome them. In the case of barriers of empathy, they can occur when there is no intention of understanding a certain situation that an individual is sharing with another individual, which may imply resistance in the listener that makes communication difficult , to overcome it, there must be greater understanding on both sides, greater respect and ethics on both sides.
In linguistic and cultural barriers it is necessary that individuals are willing to respect different values and cultures, acting with ethics and respect. When there is a need to communicate with people of different nationalities, as in a multicultural work environment for example, language barriers must be minimized with the learning of a common language, such as English for example.
Answer:
The minimum price is $6.8
Explanation:
Giving the following information:
Crane Company incurred the following costs for 88000 units: Variable costs $528000 Fixed costs 392000 Crane has received a special order from a foreign company for 3000 units. There is sufficient capacity to fill the order without jeopardizing regular sales. Filling the order will require spending an additional $2400 for shipping.
Because it is a special order and there is unused capacity, we will not have into account the fixed costs.
Unitary cost= (528,000/88,000) + (2,400/3,000)= $6.8 per unit
The minimum price is $6.8
Answer:
The correct answer here is d.
Explanation:
Real wage is the nominal wages adjusted for price changes. It reflects the purchasing power earned by the workers.
There will be a direct and positive relationship between real wages and number of workers who are willing to work. This means when there is an increase in the real wages, more workers will be willing to work because they will be earning more. Reverse will be the situation in case of reduced real wages.