1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetllana [295]
3 years ago
8

Aldo paid $13.88 for a 1.98 -pound bag of shrimp at one store. The following week, he paid $38.99 for a 5.46 -pound bag at anoth

er store. Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.
Mathematics
1 answer:
likoan [24]3 years ago
3 0

13.88/1.98 = 7.01...

38.99/5.46 = 7.14...

Bag 1 unit rate: $7.01 per 1lbs.

Bag 2 unit rate: $7.14 per 1lbs.

The better bag is the 1.98lbs for $13.88.

You might be interested in
If there is a song that is 2 minutes and 58 seconds long and it plays 40 times how long does it play convert answer into seconds
lapo4ka [179]

Answer: I got 7120 seconds

Step-by-step explanation:

There's 178 seconds in the song (for more context, I just converted the 2 minutes into seconds and added it with 58) then I multiplied it by the total amount of times it played (in this case, 40)

Hope this helps

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Function or not a function?
Taya2010 [7]

Answer:Function

Step-by-step explanation:Because each x variable is pointing to a diffrent range

8 0
3 years ago
Jared surf for one third of the nine hours he was at the beach he spent the rest of the time building a sandcastle how many hour
WINSTONCH [101]
9 dived by 3 = 3
so he surfed for 3 hours = 1/3 of 9
and there are 6 hours left 

so he spent 6 hours building a sandcastle 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Will mark brainliest if amswer right pitcure included​
just olya [345]

Answer:

QPT is obtuse

SPQ is acute

TPR is right

Step-by-step explanation:

Took geometry two years ago

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me PLease<br><br><br><br> also explain how to do it
Lady bird [3.3K]

❥\Large\pmb{ \underline {\tt Answer}}

So we can only find x if other two angles of triangle is given.

In angle B as u can see boxed shape angle is there then it probably means it's a 90° angle.

We know sum of angles of triangle = 180°

{Reson :-

There's a formula to fund sum of angles of figure

  • (n-2) × 180
  • (3 -2) × 180
  • 1 × 180
  • 180°

}

Now Let's proceed

\boxed{ \rm Side_1+Side_2+Side_3 = 180\degree}

Fill all the given values

\dashrightarrow \tt 90 \degree + 55 \degree + c = 180 \degree

\\  \\

\dashrightarrow \tt 145\degree + c = 180 \degree

\\  \\

\dashrightarrow \tt  c = 180  \degree - 145\degree

\\  \\

\dashrightarrow \tt  c = 35\degree

\\  \\

Value of x = 35°

~BrainlyVIP ⸙

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is this property <br> 3+(2+7)= 3+(7+2)
    8·1 answer
  • 40 - 2 to the second power•9+17 can you please show me how you got this answer and tell me what it is please I will mark brainie
    8·2 answers
  • If the m∠SRW = 85°, what are the measures of ∠VRU and ∠URW?
    10·2 answers
  • To write the polynomial 5x^4+8x^5-2x+3 in standard form, which term is the leading term?
    11·2 answers
  • Can someone help me with this
    6·2 answers
  • Can someone help me??
    5·1 answer
  • Select the better deal in the pair. Then give the unit rate for the better deal. $43 $61.05 15 gal 10 gal​
    6·1 answer
  • Find the slope pls help !!!
    5·1 answer
  • 3. Simplify 3 +2× 4+6/2-5 -1<br><br>4<br><br>2<br><br>25<br><br>3​
    8·1 answer
  • Find the measures of the missing<br> angles of the right triangles below.<br> 36°<br> a<br> b<br> с
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!