1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetllana [295]
2 years ago
8

Aldo paid $13.88 for a 1.98 -pound bag of shrimp at one store. The following week, he paid $38.99 for a 5.46 -pound bag at anoth

er store. Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.
Mathematics
1 answer:
likoan [24]2 years ago
3 0

13.88/1.98 = 7.01...

38.99/5.46 = 7.14...

Bag 1 unit rate: $7.01 per 1lbs.

Bag 2 unit rate: $7.14 per 1lbs.

The better bag is the 1.98lbs for $13.88.

You might be interested in
What is the answer <br> A<br> B<br> C<br> D
Jet001 [13]
What is the answer for what, please ask your question
7 0
3 years ago
The three trigonometric functions can be used to calculate unknown side lengths and angles in which type of triangle(s)?
Mama L [17]
Triangles with a 90 degree angle. We use the sine, cosine and tangent functions to determine the missing angles and sides.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
PUPUL 2
grandymaker [24]

Answer:

37.045

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Parallel lines in space are coplanar.
kakasveta [241]
Coplanar lines are line witch lie on the same lie on the same plane. two parallel lines or two intersecting lines always lie in a plane. Thus, two line are coplanar, if and only if they are either parallel or intersecting. lines in three dimensional space are coplanar, only if they are not skewed lines.
3 0
3 years ago
A basketball hoop is 10 feet high. Army is 5 feet tall. How many times is the basketball hoop than army
sp2606 [1]
2 times the amount that the army is to the basket ball hoop
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Choose the correct answer. Find the interest due on $800 at 12% for 120 days. = $
    6·2 answers
  • Can you guys help me out with this one
    11·2 answers
  • Evaluate the expression for the given value of the variable <br> 3a+4b; a= -6, b=-5
    9·2 answers
  • If justin has 90 tacos and loses 15 how many does he have
    14·2 answers
  • Star QuestionMrs Jenkins is organising a charity raffle.She sells 300 tickets for £3 each.The probability that someone wins a pr
    11·1 answer
  • Select the correct answer. What is the ratio of the length of to the length of ? A. B. C. D.
    15·2 answers
  • How many solutions does 3 ( +5 )=13+2 have
    7·1 answer
  • A swimming pool had 2.52.52, point, 5 million liters of water in it. Some water evaporated, and then the pool only had 222 milli
    6·2 answers
  • 1. Which inference can you make by comparing the measures of center?
    9·1 answer
  • 1. f(x)= (x+4)(x-6) 2. f(x)= (2x-4)(x-3)
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!