1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elden [556K]
3 years ago
5

Write the equation in Slope - intercept form by solving for y. 2x+3y=12

Mathematics
2 answers:
RoseWind [281]3 years ago
8 0

When they ask you to solve for y, they just want you to isolate it on one side of the equal sign (like how it is in a slope-intercept form equation). So to start:

2x + 3y = 12

3y = -2x + 12     <em>Subtract 2x from both sides to move it to the right.</em>

y = \frac{-2}{3} + 4     <em>Divide both sides by 3 to completely isolate the y value.</em>

Notice how y = \frac{-2}{3} + 4 is a slope-intercept form equation and is solved for y.

Therefore, the equation would be y = \frac{-2}{3} + 4.

<em>Hope this helps! :)</em>

Gennadij [26K]3 years ago
7 0

y=-2/3x+4 i hope this helps!

You might be interested in
How do you solve 5y^2 – 33y + 18 = 0 for y
marshall27 [118]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

5*2 = 10-33 = -23+18=5

8 0
4 years ago
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to grap
Debora [2.8K]
It is Constant. The cost per pound is 2.50 dollars. two would be on the x-axis, and 5 dollars would be on the y-axis. likewise, 3 would be on the x-axis, and 7.50 dollars is on the y-axis. 5 pounds would cost : $12.50
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the measure of angle b
g100num [7]
The answer for angle b is: 25°
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELPP PLEASE WITH EXPLANATION THANK YOUU!!
lbvjy [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

25 feet per minute

in 10 minutes

25ft*10=250ft

the diver is 250+200=450

the diver was at 450 below the sea level

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
tracy rakes leaves to help her parents .she can rake 4 bags of leaves in 40 minutes .if she continues to rake leaves at this rat
Stels [109]
The question can be answered using ratio and proportion.
In 40 minutes, Tracy can rake 4 bags of leaves. In 2 hours (which is equivalent to 120 minutes), how many bag will it be?

Making the equation.
4 : 40 = BAGS : 120
4 x 120 = 40 x BAGS
480 = 40 (BAGS) // Divide both sides by 40
BAGS = 12.

So there will be 12 bags of leaves.


5 0
3 years ago
Other questions:
  • Circle X with a radius of 6 units and circle Y with a radius of 2 units are shown.
    15·2 answers
  • a cabinet maker used 0.75 gallons of varnish on 10 cabinet doors. At this rate, how many quarts of varnish are required for 25 c
    10·1 answer
  • 25/22 in decimal form.rounded to the nearest hundredth
    11·1 answer
  • 10 students who studied grade 93 95 90 88 89 100 78 96 97 85 10 students who did not study grade 64 73 71 64 55 48 89 67 76 73 W
    10·1 answer
  • Write cos (19°) in terms of sine​
    14·1 answer
  • lamar brought 3 CDs that were each the same price. including sales tax he paid a total of 40.20 of that total,2.70 was tax. what
    15·1 answer
  • What is 30x30x30x30 plz i need help
    9·1 answer
  • Help PLEASE!!! This is urgent
    5·1 answer
  • Find the midpoint (2,-7),(10,1)
    14·1 answer
  • 5+8-2x2 find all the possibilities for each problem by placing parenthesis in different places
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!