1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pogonyaev
3 years ago
13

Hey hey hey. help pls

Mathematics
2 answers:
Firdavs [7]3 years ago
6 0

Answer:

Emma spend 8 hours in homework in a week and Jared  spends 16 hours in homework in 2 weeks.

Step-by-step explanation:

Two quantities P and Q are said to be in PROPORTION if and only if for all values of P and q, we get:

\frac{P}{Q}  = k

Here, k : PROPORTIONALITY CONSTANT

Case: 1

5 hour piano practice in 1 week.

So, the piano practice in 2 weeks( 1 x 2) =   2 x  5 = 10 hours

But here, it is given to be 12 hours in 2 weeks.

Hence, NOT PROPORTIONAL.

Case 2:

70 words in 60 seconds.

So, the words typed in 210 seconds ( 60 x 3.5) =   70  x  3.5 = 240 words

But here, it is given to be 280 words in 210 seconds.

Hence, NOT PROPORTIONAL.

Case: 3

8 hour homework in 1 week.

So, the homework done in 2 weeks( 1 x 2) =   2 x 8 = 16 hours

It is given to be 16 hours in 2 weeks.

Hence,  PROPORTIONAL.

Case: 4

15 miles  in 78 minutes.

So, the distance covered in 102 minutes (78 x 1.3) =  15 x 1.3 = 19.6 miles

But here, it is given to be 17 miles in 102 minutes.

Hence, NOT PROPORTIONAL.

Case: 5

18 miles  in 45 minutes.

So, the distance covered in 55 minutes (45 x 1.2) =  18 x 1.2  = 21.6 miles

But here, it is given to be 22 miles in 55 minutes.

Hence, NOT PROPORTIONAL.

Hence, the only proportional case is Emma spend 8 hours in homework in a  week and Jared  spends 16 hours in homework in 2 weeks.

aleksklad [387]3 years ago
3 0

Answer:

emma spends 8 hours

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Robert wants to install windows in a bus barn to improve the airflow in the summer months. If Robert makes his own screens, he c
DedPeter [7]
=1/2

you add both on each side then subtract 2 from you anser

8 0
2 years ago
I need help with my homework​
labwork [276]

Answer:

No

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Use the pythagorean Theorem to prove the three sides of the triangle are the three sides of a right triangle. Show all of your w
weeeeeb [17]

Answer:

2^{2} + (2\sqrt{3}) ^{2} = 4 + 4 * 3 = 16 = 4^{2}

Step-by-step explanation:

The Pythagorean Theorem states that the two shorter sides of a right triangle squared and added together will equal the longest side (hypotenuse) of the right triangle squared. The longest side of this right triangle is 4, 4 squared is 16. The two shorter sides of the right triangle are 2 and 2\sqrt{3}, squared individually would be 4 and 12, and added together they also equal 16. These sides are a valid input for the Pythagorean Theorem, so these three sides are the sides of a right triangle. 2 and 2\sqrt{3} being the legs of the right triangle, and 4 being the hypotenuse.

6 0
3 years ago
A water cooler holds 15 liters of sports drink. Approximately how many gallons is this? (1 gallon = 3.785 liters)
Katena32 [7]
Approximately 3.9 gallons I’m sure of
4 0
3 years ago
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? *
mario62 [17]

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

3.6/3=1.2

you would divide for the unit rate or in other words simplify it.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the sum? 3 y / Y 2 + 7 y + 10 + 2 / y + 2​
    9·1 answer
  • I NEED HELP WITH THIS SCIENCE QUESTION!!!
    8·2 answers
  • Hey, i need help with these (image attached)
    13·1 answer
  • Name the coordinates of the points on the graph.
    8·1 answer
  • Suppose you read 1000 pages a month. How long would take you to finish reading 1million pages? ​
    5·1 answer
  • The volume of a cone is 3,532.5 cm. The radius and height of the cone are equal. What is the radius of the cone?
    10·1 answer
  • Can someone please help me with this question
    7·2 answers
  • A line passes through the points (-4,-8) and (6,10). Write an equation that represents a line parallel to this line.
    11·1 answer
  • What is the following product? Assume x>0 and y>0 v5x^8y^2•v10^3•v12y
    15·1 answer
  • Find the measure of each angle indicated (quadrilaterals)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!