1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Cloud [144]
3 years ago
6

Someone plz help to become brainliest and get points !! :) plz answer truthfully

Mathematics
1 answer:
AVprozaik [17]3 years ago
5 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

The volume (V) of a rectangular prism is calculated as

V = length × width × height

Calculate the volume of each prism

Q → V = 8 × 4 × 5 = 60 ft³

R → V = 6 × 7 × 12 = 504 ft³

S → V = 4 × 10 × 12 = 480 ft³

T → V = 2 × 13 × 5 = 130 ft³

Prism R has the greatest volume → B

You might be interested in
Fifty balls numbered 1 through 50 are mixed up in a barrel. How many balls must you draw from the barrel (without looking) to be
ipn [44]
If you draw only 25 balls, you could draw the 25 odd-numbered balls.  However, there will then be no odd-numbered balls left, so when you draw two more you will be guaranteed to get two even-numbered balls.  Thus, the minimum is 25+2=27 balls.
8 0
3 years ago
Find the balance in an account at the end of 8 years if $6000 is invested at an interest rate of 4.2% that is compounded continu
BARSIC [14]
B , the second option, is your answer
7 0
3 years ago
Ik this is rlly easy im just to lazy to do it
True [87]
The answer 12/72 because you multiply
4 0
3 years ago
4 tons of bark cost $29,120.00. What is the price per pound?
son4ous [18]
4*2000

29120/8000=$3.64
7 0
3 years ago
A pizza is cut into 8 equal pieces. A person who eats 1/2 of one piece eats what fraction of the pizza?
Rudik [331]
The person eats 1/16 of the pizza
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the smallest rectangular area of wrapping paper that can be used to wrap a present that is 22 inches by 20 inches by 10 inc
    10·2 answers
  • Anyone please help me. ill give you brainliest and a lot of points.
    14·1 answer
  • Tia cycles 90 miles in total on
    9·1 answer
  • Solve m =h-w/8 for the varible h.
    5·1 answer
  • How do you know when ratios are equivalent and when they are not equivalent
    11·1 answer
  • A man walks along a straight path at a speed of 4 ft./s. A Searchlight is located on the ground 20 feet from the path and is kep
    5·1 answer
  • According to a recent survey, 50% of people aged 13 and older in the United States are addicted to texting. To simulate choosing
    12·1 answer
  • I need help in math becase I am failing again
    12·2 answers
  • Your family's car can hold 20 gallons of gas. If you use .5 gallons of gas a day, how many gallons do you use in 10 days
    5·1 answer
  • ————HELPPPPPPP———-
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!