1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alona [7]
3 years ago
12

I need to show the work. Please help

Mathematics
1 answer:
Juliette [100K]3 years ago
3 0

Answer:

x=23

Step-by-step explanation:

The two angles are equal so you can set 8x-77 and 3x+38 equal to each other and write it as:

8x-77=3x+38

Then you get like terms on the same sides by subtracting 3x from both sides and getting:

5x-77=38

Then you add 77 to both sides and get:

5x=115

Then you divide both sides by 5 and get x=23

You might be interested in
you correctly answered 2/3 of the questions on your history exam there were 75 questions on the exam how many questions did you
GaryK [48]
2/3 of 75 is 2/3 times 75, which is 50. Hope this helps. :D
8 0
3 years ago
Can someone help me with this problem plz
BabaBlast [244]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

4 goes perfectly into 8 twice and 12 three times

6 0
3 years ago
What is m less than 8 thirds greater than or equal to negative 19
Natalija [7]

Answer:

greater then tell me if i'm wrong

6 0
3 years ago
14 + 2(x – 3) = 4(x + 4)
strojnjashka [21]

Answer:

x= -4

Step-by-step explanation:

distribute

combine like terms

subtract 4x from both sides

subtract 8 from both sides

divide both sides by -2

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Show your working please.​
iren2701 [21]

Offer B is the best value for money because each kg cost is £0.61 and in offer 'A' each kg cost is £0.7.

<h3>What is a fraction?</h3>

Fraction number consists of two parts, one is the top of the fraction number which is called the numerator and the second is the bottom of the fraction number which is called the denominator.

We have:
2 bags for £35

2 bags means 50 kg (2×25)

Each kg cost = 35/50 = £0.7 per kg

3 bags for £92.50

3 bags means 150 kg

Each kg cost = 92.50/150 = £0.61 per kg

As we can see, offer B has a low cost per kg

Thus, offer B is the best value for money because each kg cost is £0.61 and in offer 'A' each kg cost is £0.7.

Learn more about the fraction here:

brainly.com/question/1301963

#SPJ1

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A slow jogger runs a mile in 13 mins calculate the speed in in/s
    10·1 answer
  • can someone give me the process to awnswer the question? this is basically all we're learning right now so it would be really ni
    5·1 answer
  • 15x+2x can be written as ____.
    12·2 answers
  • 1,459,327 rounded to the nearest hundred
    15·1 answer
  • What is the mean of the data set<br><br> 4,10,2,6,8,9,1,6
    12·1 answer
  • 2) There are 40 boys and 60 girls in a class of students. What is the ratio of girls to students
    11·2 answers
  • 1+7 pls help me nowwwww
    10·2 answers
  • Solve the inequality <br> X+8 is equal or greater than 5
    14·1 answer
  • 11.
    14·1 answer
  • Please huryyyyyyyyy please helpppppp
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!