1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Delicious77 [7]
3 years ago
15

How does a slope of 9/2 compare to 3/2?

Mathematics
1 answer:
Softa [21]3 years ago
4 0

Answer: 3


Step-by-step explanation

9 divided by 2 =4.5

3 divided by 2 = 1.5

so then we do 4.5 divided by 1.5=3 so the answer is 3

You might be interested in
It always confuses me when they make me do the baby steps
fgiga [73]

A. Alright, we want to multiply one equation by a constant to make it cancel out with the second. Since the first equation has a "blank" y, let's multiply the first equation by <em>2</em>.

3x-y=0 → 2(3x-y=0) = 6x - 2y = 0

5x+2y=22


The answer for this part would be: 6x - 2y = 0 and 5x + 2y = 22


B. So now we combine them:

6x - 2y = 0

+ + +

5x + 2y = 22

= = =

11x + 0 = 22 ← The answer


C. Now that we have the equation 11x = 22, we solve for x

11x = 22 ← Divide both sides by 11

x = 2 ← The answer


D. Now that we have x=2, we plug that back in to 5x+2y=22 and solve for y:

5(2)+2y = 22

10 + 2y = 22

2y = 12

y = 6


<u>Therefore, the solution to this problem is x = 2 and y = 6</u>


5 0
3 years ago
A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
nikklg [1K]
The unit price is $1.23 (I think!!)
6 0
3 years ago
A house was purchased for $89,000. After 6 years the value of the house was $101,000. Find a linear equation that models the val
mamaluj [8]

Answer:  y = 2000x + 89000

Step-by-step explanation:

Given that;

initial purchase amount = $89,000

price after 6 years = $ 101,000

years = 6

now

slope = ( 101000 - 89000) / 6

slope = 12000 / 6

slope = 2000

therefore the linear equation that models the value of the house after x years will be;

y = 2000x + 89000

7 0
3 years ago
Determine if the following are properties write y or n for each
Paul [167]

Answer:

Answers are below

Step-by-step explanation:

5+1=6       No

78+6=76+8    Yes, commutative property of addition

2x+(3x+4x)=(2x+3x)+4x     Yes, associative property of addition

52+(-18)=(-52)+18     No

6+(-6)=0    Yes, identity property of addition

If these answers are correct, please make me Brainliest!

4 0
3 years ago
6th grade math help me pleaseeee...
iren2701 [21]

Answer:

-3.8

Step-by-step explanation:

u = 3.8

u × -1 = 3.8 × -1

-u = -3.8

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The Statue of Liberty weighs about 2.04 x 105 kg. The Washington Monument weighs about 9.07 x 107 kg. About how many more kilogr
    8·1 answer
  • 1.75 = 12.3 - x / 2.8<br><br> Solve for x
    9·2 answers
  • Miranda and her family share a family data plan for their cell phones this month her mom used 400 her father used 350 and her li
    6·1 answer
  • Math help plz!!!
    12·2 answers
  • What is the value of x?
    10·1 answer
  • (Sorry for the lighting)<br> Help Fast!!!! Please!!!!!
    7·1 answer
  • Celerated leader
    14·1 answer
  • What is the slope of the line passing through -4,6 and 3,-8
    14·2 answers
  • 62 is 90.5% of what number?
    12·1 answer
  • Convert the following equation into slope intercept form. 3x + 21y = 21 Stars
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!