1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
polet [3.4K]
3 years ago
9

Can you show us how to find the discriminant of the quadratic x^2 + 2x -2 =0

Mathematics
2 answers:
vlabodo [156]3 years ago
6 0
the\ discriminant\ of\ the\ quadratic\ ax^2+bx+c=0\\\\\Delta=b^2-4\cdot a\cdot c\\-------------------------\\\\ x^2 + 2x -2 =0\\\\\Delta=2^2-4\cdot1\cdot(-2)=4+8=12\\\\discriminant=12
lorasvet [3.4K]3 years ago
4 0
<em>Step #1: </em>
Make sure the equation is in the form of [ Ax² + Bx + C = 0 ].

Yours is already in that form.
A = 1
B = 2
C = -2

<em>Step #2:</em>
The 'discriminant' for that equation is [ B² - 4 A C ].
That's all there is to it, but it can tell you a lot about the roots of the equation.

-- If the discriminant is zero, then the left  side of the equation is a perfect square,
and both roots are equal. 

-- If the discriminant is greater than zero, the the roots are real and not equal.

-- If the discriminant is less than zero, then the roots are complex numbers.

The discriminant of your equation is  [ B² - 4 A C ] = 2² - 4(1)(-2) = 4 + 8 = 12

Your equation has two real, unequal roots.



You might be interested in
Need help please. I'm having trouble with this question and I need to get this right on my study guide for my big test to past.
Rufina [12.5K]
The ordered pair (1, 40) represents the unit rate of the relationship.
The ordered pair (3, 120) means that Tien can type 120 words in 3 minutes.
7 0
3 years ago
A 6 pack of soda costs $3.60. What is the unit rate for one bottle of soda?
iVinArrow [24]

Answer:$0.60

Step-by-step explanation:

Divide younr cost by the amount of soda.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
As an office manager, you want to choose from buying a copier or renting one. You can buy one for $7000 with a fee of $30 a mont
Reptile [31]

Answer: you should rent one

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is Q1 AND Q3 AND IQR OF THE NUMBERS<br>2,12,52,33,8,14
Sedaia [141]
It is 25.

Q1 is 8
Q3 is 33
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What multiplication expression can you use to solve 2 divided by 8 4/5?
valina [46]
2*(5/44)

Dividing fractions means take the reciprocal of the second fraction then multiply
Find the reciprocal of 8 4/5
44/5 becomes 5/44
Then multiply by 2
8 0
3 years ago
Other questions:
  • One random question! :)
    5·2 answers
  • Use the method of your choice to determine the probability below. Being dealt three sixes off the top of a standard deck of well
    11·1 answer
  • Carmen likes to make her own trail mix. Her recipe calls for 8 cups of peanuts and 2 cups of chocalate chips. She discovers that
    15·1 answer
  • Find the sales tax. Then find the total cost of the item.
    9·2 answers
  • Which is true about the diagram below?
    13·2 answers
  • Which equation can be solved to find the value of y in this diagram?
    11·2 answers
  • If the scale factor of figure A to figure B is 4:5, find the perimeter of figure A.
    11·1 answer
  • Which describes the relationship between 1 and 22?
    9·1 answer
  • Draw and label a rectangle that has a lesser area than the area of a square that
    6·1 answer
  • Graph the line that passes through the two points.<br><br> (−3/2,−3/2), (3/2, 3/2)
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!