1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dimaraw [331]
3 years ago
11

Does this graph represent a function? Why or why not?

Mathematics
1 answer:
DedPeter [7]3 years ago
8 0

Answer: C

Step-by-step explanation: For a function, each x-coordinate corresponds to exactly one y-coordinate.

To determine whether the graph shown here

is a function, we can use the vertical line test.

The vertical line test tells us that if each x-coordinate on the graph corresponds to exactly one y-coordinate, then any vertical line that we draw on the graph should hit the graph at only one point.

For the graph show here, any vertical line that you draw with hit the graph at only one point which means it does pass the vertical line test.

So this graph is a <em>function</em>.

You might be interested in
Enter the missing value into the box to complete the ratio comparing 75 centimeters to 3 meters. 1 to
Alex_Xolod [135]
The ratio for the problem above is one to four. A ratio is a relationship between number which describes how many times the second number contains the first number. The problem above gave two metric unit of length which are the centimeter and meter and the ratio between those two is one to a hundred. Therefore, we have a comparison between two amounts which are 75 and 300 and we can conclude a ratio of one to four.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Is x^2y^5 simplified?
Marizza181 [45]
Yes it is indeed nothing else can be done to this problem 
6 0
3 years ago
Which values are within the range of the piecewise-defined function? f(x) = StartLayout enlarged left-brace 1st Row 1st column 2
Otrada [13]

Answer:

the answer is below frum ed

Step-by-step explanation:

y= -6

Y= -4

Y= -3

Y= 0

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Determine the unit price of the candy using the graph below (I’m confused on this)
LiRa [457]
Brand A costs $2 per ounce, B is $1, C is $0.50(?) I think
4 0
2 years ago
Two cars raced at a race track. The faster car traveled 20 mph faster than the slower car. In the time that the slower car trave
kakasveta [241]

Answer:

pano yan paturo

Step-by-step explanation:

hinde ko alam

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 7p+8p-12=59 ( find the p)
    7·2 answers
  • PLEASE HELP!! I will mark the brainliest!!!
    10·1 answer
  • Need help with 29 , 30 &amp; 31 please .
    8·1 answer
  • Two trains leave Cleveland at the same time. One train travels east and the other travels west. The speed of the westbound train
    7·1 answer
  • Factor completely and then place the factors in the proper location on the grid. 36x 2 + 60x + 25
    8·2 answers
  • The jaguar is a top predator that helps to regulate other population in the rainforest. It produces waste that are broken down t
    13·2 answers
  • The vertex of a parabola is (-1, -8) and the zeros are (-5, 3) Determine the equation of the parabola in standard and factored f
    15·1 answer
  • two sides of a triangle measure to 20cm and 30cm. Which of the following could be measure by the third side
    8·1 answer
  • List the angles of the triangle from SMALLEST to LARGEST .
    8·2 answers
  • Help plsssssssssssssssssssssss I will give brainliest if right
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!