1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sever21 [200]
2 years ago
13

The diagram shows an equilateral triangle, a square, and one diagonal of the square. what is the value of x

Mathematics
1 answer:
Verizon [17]2 years ago
4 0

Answer:

can u get a pic of the diagram

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Layne uses software to graph f(x)=3x+2. Then she changes it to f(x)=3x-2 and uses the software to graph the new function.which o
Vanyuwa [196]

Answer:

B, the y-intercept

Step-by-step explanation:

The y-intercept will change but all else will stay the same.

When you shift a function up and down, the y-intercept will change.

8 0
3 years ago
Is 42.9 a rational number
Elan Coil [88]

Answer:

Yes.

Step-by-step explanation:

What is a rational number?

A whole number, fraction, terminating or recurring decimal.

42.9 = 429/10 which is a fraction.

So it's rational.

3 0
3 years ago
Use the given property to complete the statement
aleksklad [387]

Answer:

Step-by-step explanation:

your answer is A

8 0
2 years ago
Your social media ad costs $2.50 per thousand impressions. You get 3.14 million impressions. What is your approximate bill?
melomori [17]

Answer:

7,850

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Why is .3 repeating a rational number
Murrr4er [49]
Because it can be written as a fraction 1/3
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the unit rate. round to the nearest hundred if necessary
    10·1 answer
  • Is it necessary to use the formulas for special products of binomials to multiply these binomials?
    8·1 answer
  • How many ml are in an oz?
    11·1 answer
  • What are solutions of 3y>2x when y=6? Can any one help with steps plz
    14·2 answers
  • A 3-pound box of grapes costs $12.00. What is the price per ounce?
    13·2 answers
  • The five number summary of a dataset was found to be:
    8·1 answer
  • Find the x- and y-intercepts of the graph of x + 5y = 6 state your answer as whole numbers or as improper fractions in simplest
    12·1 answer
  • Brian purchased 4 items that were $1.00 each. The sales tax rate is 5.5%. How much was Brian's total bill including sales tax?
    12·1 answer
  • What is the 150th term in this sequence? 17, 162, 16, 15....​
    5·1 answer
  • What are some<br> relationships between<br> intersecting lines?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!