1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sweet [91]
3 years ago
5

Discuss the conditions under which P(A or B)= P(A) + P(B) is true

Mathematics
1 answer:
Andrews [41]3 years ago
4 0
That condition is true if P(A) and P(B) are independent of one another. For example, if I was pulling marbles out of a bag, if I am replacing the marbles back after I pull one out, then P(A or B) = P(a)+P(B).
You might be interested in
A teacher writes the function f(x)=3x^2-18x+27 on the board. How many times does the graph of the teacher's function intersect t
Oduvanchick [21]

Answer:

Once. at (3,0)

Step-by-step explanation:

It is handy to have a graphing calculator for this kind of question.

Otherwise work it out.

All the terms are multiples of 3, so simplify.3(x^{2} -6x + 9)

then factor (x -3)(x-3)

Set each equal to 0 and solve for x.

x - 3 = 0    x = 3

OH ! they are identical! So there is only One value for x that will produce an output of 0.

So it intersects (touches) only once.

7 0
3 years ago
An electrician can wire a house in 20 hours. if she works with an apprentice, the same job can be completed in 12 hours. how lon
AlekseyPX
We know that
<span>An electrician can wire a house in ------------> 20 hours
so
100%----------------> 20 hours
 X-------------------> 12 hour
x=12*100/20----> x=60%

that means 
</span><span>the apprentice in 12 hours complete the (100-60)----> 40%

</span>the apprentice in 12 hours complete -------> 40%
x hours------------------------------------> 100%
x=100*12/40-----> x=30 hours

the answer is
30 hours


4 0
3 years ago
Five candy bars cost $4.32 or eight candy bars cost $6.48. Which is a better buy?
Citrus2011 [14]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

4.32/5=0.86 per bar

6.48/8=0.81 per bar <---- better buy

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What are the different types of gons. (hexagon, octagon, decagon)
Colt1911 [192]
There could be one more pentagon 

**As far as I know 
3 0
3 years ago
Rearrange x - y + 1 = 0
Deffense [45]

Answer:

y=x+1

or x=y-1

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Marcus and Lauren each manage an ice cream parlor that is open during the summer. Marcus pays a one-time rental fee of $400 and
    6·1 answer
  • PLEASE HELP
    11·1 answer
  • Rafael Drive 405 miles using 20 gallons of gas. At that rate, how many gallons of gas would he need to drive 243 miles?
    14·1 answer
  • Let f(x)=(x+2)2.
    13·2 answers
  • The mean temperature for the first 4 days in January was 7°C. The mean temperature for the first 5 days in January was 9°C. What
    10·2 answers
  • Can someone please help me on this problem :)
    10·1 answer
  • Kim and jim went on a 42-mile canoe trip. they have traveled 6 miles per day for three days. if they maintain that rate, how man
    14·2 answers
  • Find the Average Number of Fruits eaten By Tony on a week:
    13·1 answer
  • What is the value of the expression 2106÷162? What is the value of the expression 2106÷162? What is the value of the expression
    6·1 answer
  • If LaTeX: z_{obt}z o b t= +2.21, do you reject LaTeX: H_0H 0 or fail to reject LaTeX: H_0H 0 using a one-tailed test in the uppe
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!