1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DedPeter [7]
3 years ago
7

Andrew makes $6 an hour plus $9 an hour for every hour of overtime. Overtime hours are any hours more than 40 hours for the week

.Create an equation that shows the amount of wages earned, W, for working x hours in a week when there is no overtimeCreate an equation that shows the amount of wages earned, S, for working y hours of overtime. Hint: Remember to include in the equation the amount earned from working 40 hours. Andrew earned $330 in 1 week. How many hours (regular plus overtime) did he work?
Mathematics
2 answers:
Tems11 [23]3 years ago
7 0
^ the dude is right . answer is 10
lana [24]3 years ago
3 0

Hi there, seems that you need help. I'm going to put these in parts!



Part A: <span>Create an equation that shows the amount of wages earned, W, for                     working x hours in a week when there is no overtime.
</span>Part A: W =6x


<span>Part B: Create an equation that shows the amount of wages earned, S, for                 working y hours of overtime. Hint: Remember to include in the                         equation the amount earned from working 40 hours.

</span>Part B: Since without overtime it is 6 $ per hour and you need to make 40                   hours 
            you would multiply 6 *40 = 240
            So <span>S = 240 + 9y
</span>

<span>Part C: Andrew earned $330 in 1 week. How many hours (regular plus                       overtime) did he work?

</span>Part C: [Substitute]
            Since Andrew earned 330 you would substitute it for S 
<span>
330 = 240 + 9y</span> <--- solve for y

330  ( - 240 ) = 240 ( - 240 ) 9y  < ---- subtract 240 from each side 
90 = 9y 
90 / 9 = 9y / 9 <----- divide by 9 

10 =y   Andrew worked 10 hours for overtime  


Check  

330 = 240 + 9(10)
330 = 240 + 90 
330 = 330 <-- your answer is <span>10</span>
You might be interested in
Theses are SOOOOO difficult 10 points if right
Alex Ar [27]
Graph it like this:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
-Ready Understand On Earth Day, 40 people volunteert are high-school students. The coordi in high school. ). Write a fraction to
Elden [556K]

Answer:

1/40

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
FIND THE SUM OF 20 TERMS OF THE ARITHMETIC SERIES IN WHICH 3rd TERM IS 7 AND 7th TERM IS 2 MORE THAN THREE TIMES ITS 3rd TERM
algol13

Answer:

740

Step-by-step explanation:

The n th term of an arithmetic series is

a_{n} = a₁ + (n - 1)d

where a₁ is the first term and d the common difference

Given a₃ = 7 and a₇ = (3 × 7) + 2 = 21 + 2 = 23 , then

a₁ + 2d = 7 → (1)

a₁ + 6d = 23 → (2)

Subtract (1) from (2) term by term

4d = 16 ( divide both sides by 4 )

d = 4

Substitute d = 4 into (1)

a₁ + 2(4) = 7

a₁ + 8 = 7 ( subtract 8 from both sides )

a₁ = - 1

The sum to n terms of an arithmetic series is

S_{n} = \frac{n}{2} [ 2a₁ + (n - 1)d ] , thus

S_{20} = \frac{20}{2} [ (2 × - 1) + (19 × 4) ]

     = 10(- 2 + 76) = 10 × 74 = 740

8 0
3 years ago
Plsss help fast thanksss correct answer pls
maks197457 [2]

Answer:

here is the answer... for it

8 0
3 years ago
Which graph represents the logarithmic function?<br> y= log (12x+ 2) - 2
Art [367]
I hope this helps :)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Trigonometry help? Please answer 4.5,6 for me if u can! Tysm
    11·1 answer
  • Please help, i need this today!
    6·1 answer
  • Solve 8.2ws 29.52. Which of the following must be true abo
    14·2 answers
  • Which situation can be represented by this equation 340 + 5x = 650 — 8x
    5·1 answer
  • hat is the volume of a cylinder with a radius of 1.5 inches and a height of 19 inches? Use 3.14 for pi. Round your answer to the
    10·1 answer
  • Darnell has $52.50 to spend on clothes. He buys a coat for $31.75 and spends the rest on shirts that cost $8.10 each. Which ineq
    12·2 answers
  • A hardware store is offering 20 light bulbs at a total cost of $71.02, which includes a 6% sales tax. Before taxes, how much did
    8·1 answer
  • A 9-pound bag of cement costs $4.95. What is the unit price?
    5·2 answers
  • Fill in the blanks(science)
    15·1 answer
  • Which inequalities would have a closed circle when graphed? check all that apply. x &gt; 2.3 5.7 less-than-or-equal-to p one-hal
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!