1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nitella [24]
3 years ago
15

4x-y=2 2x+9y=-12 unsure how to solve

Mathematics
2 answers:
Anna11 [10]3 years ago
8 0
Simple, use the process of elimination to figure this out:

4x-y=2
2x+9y=-12

Convert these, to be able to find either x or y.

2(4x-y=2)   8x-2y=4   multiply by 2.
then
4(2x+9y=-12)  8x+36y=-48

Which makes them

8x-2y=4
-
8x+36y=-48

-38y=52

This simplified makes it y= -26/19.

Then plug y back into the original equation

4x-y=2

4x-(-26/19)=2

Making it x= 3/19.

Thus your Point of Intersection is at (3/19, -26/19)
sammy [17]3 years ago
3 0
4x-y=2 \\ 2x+9y=-12 \\ \\ ---- \\ \\ 4x - y = 2 \\ \\ 4x - y + 4 = 2 + y \\ \\ 4x = 2 + y \\ \\  \frac{4x}{4} =  \frac{2+y}{4} \\ \\ x =  \frac{2+y}{4} \\ \\ 2 \frac{2+y}{4} + 9y = -12 \\ \\ 9y +  \frac{y+2}{2} = -12 \\ \\ 2 \times 9y + 2 \frac{y+2}{2} = -2 \times 12 \\ \\ 19y + 2 = -24 \\ \\ 19y + 2 - 2 = -24 - 2 \\ \\ 19y = -26 \\ \\  \frac{19y}{19} =  \frac{-26}{19} \\ \\ y = - \frac{26}{19} \\ \\

-----

\\ \\ x =  \frac{2+y}{4} \\ \\ y = - \frac{26}{19} \\ \\ x =  \frac{2- \frac{26}{19} }{4} \\ \\ x =  \frac{3}{19} \\ \\

-----

The final result is: x = 3/19 and y = -26/19.
You might be interested in
A.2/7<br> B.3/7<br> C.5/7<br> D.4/7
Dafna1 [17]

Answer:

  • The C indicates the opposite of that
  • So it would be 4/7

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Nate wants to visit his friend max before going to the park. Nates house is located at (-2,4), while the park is located at (10,
8_murik_8 [283]

Answer:

(5,1)

Step-by-step explanation:

if macs house if it’s 1/2 of the distance from Nate house to the park then half the distance of 10,2 is 5,1

6 0
3 years ago
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Keith_Richards [23]

Your answer is $2

She spent $2 on each pencil 2 x 7 = 14 take away 14 from 24 you get 10

8 0
3 years ago
Bristol is analyzing positive daily customer feedback on different restaurants to find the perfect place to invest. she would li
sukhopar [10]
Burrito Bros :) Hope this helped.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A furniture store pays $210 to stock a coffee table. It sells the table with a 60% markup. What is the selling price of the coff
koban [17]
Answer: $336
explanation: 60% is equal to .6 so just take $210 and multiply that by .6 to get $126. Now, just take $126 and add it to $210 and you have $336.
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Don't comment unless u can help!
    7·1 answer
  • 2 Points
    6·2 answers
  • In a 30,60,90 triangle the length of the hypotenuse is........ times the length of the short leg
    14·1 answer
  • Write a system of equations to describe the situation below, solve using elimination, and fill in the blanks.
    8·1 answer
  • How do i solve for this?
    11·1 answer
  • PLS Determine the measures of angles x, y, and z:
    9·1 answer
  • After a game, Coach Jones wants to serve punch to the players on her soccer team. She will mix 2 quarts of ginger ale and 1 gall
    8·1 answer
  • A shipment has 22 products, of which 3 are defective. Three people in turn pick up, each person picks up a product at random (no
    11·1 answer
  • Saw a board 5 ft 1 in. Long into six equal pieces. If the loss per cut is 1/5 in., how long will each piece be?
    9·1 answer
  • So if bob spilt 5.9 milk in a cup how much milk does he have
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!