Answer:
- yes
- no
Step-by-step explanation:
When a number of similar calculations are required, a spreadsheet can reduce the tedium.
1. The price is a constant $1.88 per pound, so is proportional to the weight.
_____
2. The price is not proportional to the number of toppings.
__
The cost of the pizza is $8.99 plus $1.50 per topping. The base cost being non-zero ensures that the overall cost is not proportional to the number of toppings.
Parentheses first, 72-63 is 9 next multiply by 4 which is 36 the you’ll divide by 3 now you have 12 so multiply that by 6 and you get 72. Just a hint, another way to write that without using the multiply or the divided would be 6[4(72-63)/3] but either way you want is fine. Hope this helped :)
Answer:
The answer above is wrong, the line is actually supposed to be one to the left, so it would be going through (7,4) and (2,-2)
Step-by-step explanation:
Answer:
do you have an image for that?
Step-by-step explanation:
Answer:
15
Step-by-step explanation:
if you divide 20 by 8, then you get 2.5. multiply that by six, and you get your answer.