Let's use q to represent the number of quarts needed.
you would have the following:
2q= 107-19
2q=88
q=44
44 is the number of quarts in a in the barn.
Now you have to divide that number by 4 to get gallons because there is 4 quarts in a gallon.
There are 11 gallons of paint.
82, 84, and 86 are your three consecutive even integers.
Answer:
0.98 $/cup
Step-by-step explanation:
The final answer asks for price/cup, as "per" means "divided by".
So, our final units will be in $/cup.
We are given that for every 2 gallons, it will cost $31.36.
In order to get from gallons to cups, we need to convert units.
In 1 gallon, there are 16 cups.
So, our conversion factor will be 16 cups/1 gallon.
$/cup
Important things to note:
- With these types of problems, it makes it much easier if you just figure out what units you need in the final answer, and then use conversions and dimensional analysis to get the answer
Answer: 1/4 OR 1/8
Step-by-step explanation:
the first coin can be heads which has a 1/2 chance of happening and the other coin also has a chance to get tails which is 1/2
if you add the 1/2 and the other 1/2 you can get 1/4 OR 1/8
Answer:
There Is no problem.
Step-by-step explanation:
I would love to help you once you add a question. Have a blessed day!