1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
krok68 [10]
3 years ago
8

7.

Mathematics
2 answers:
Tema [17]3 years ago
6 0

Answer:

The corect answer is $77,06.

Step-by-step explanation:

First let's start by analyzing the information we have:

This is what Yvette spent for each product:

A 26 pound turkey for $1.49 per pound: 26 x 1,49 = 38,74

Two bags of potatoes for $5.75 each: 5,75 x 2 =11,50

6 pounds of stuffing for $2.47 per pound: 2,47x6 =14,82

8 cans of pumpkin for $1.50 each: 8x1,50=12

Once we have these results we just have to add them in order to get the final result of all the money Yvette spent:

38.74 + 11.50 + 14.82 + 12 = 77.06

The correct answer is 77.06.

maria [59]3 years ago
4 0

Answer:

77.06

Step-by-step explanation:

Multiply each item by price and amount and add them all up.

You might be interested in
Hi Plz help me with this question
inessss [21]
Answer: 4,-6
Not 100% sure
3 0
3 years ago
Form the intersection for the following sets. M = { } N = {6, 7, 8, 9, 10} M ∩ N = {0, 6, 7, 8, 9, 10} {Ø, 6, 7, 8, 9, 10} {6, 7
antoniya [11.8K]
Answer: The empty set { } which can be represented by the symbol \varnothing

Why is this the answer? Because there is nothing inside set M. Set M is itself the empty set. Intersecting the empty set with any other set leads to the empty set again. 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What would those be in point slope form?
zaharov [31]
Y = -1/2x + 11/2

slope and point slope formula are used
3 0
4 years ago
ILL GIVE YOU BRAINLIEST!! Pat needs 19 balloons for a water balloon fight. About how many ounces of water will he need if each b
Semmy [17]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

If each balloon holds 2 oz of water, you can multiply 19 by 2 to find out how many ounces you'll need. 19*2 is equal to 38, but rounding up is 40.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please!! Im trying to figure it out but it’s confusing
rjkz [21]
Chicks blocking cool idi
4 0
3 years ago
Other questions:
  • When does a barbershop Quartet have 16 legs
    8·1 answer
  • how would I find out length and with when the area is 1500 square yards and the length is 20yards longer than width
    13·1 answer
  • ( x - 10) + (3x - 6)=
    15·2 answers
  • Calculate the volume of each rectangular prism. include the unit in your number sentence ??
    7·1 answer
  • The rate of change for a quadratic function is
    6·1 answer
  • If f(x) = -22 - 2x -1, then f(x+1) = -x? - 2x - 4?
    12·1 answer
  • Joseph orders some pizza for himself and his friends. The cost of each pizza is £12.50, and the delivery charge is £1.50. If Jos
    9·2 answers
  • Sandra bought 3 pounds of sweet potatoes for $4.89. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
    11·2 answers
  • Can someone help with this question please
    15·1 answer
  • Hi! I've tried this problem a couple times but am still stumped :( Can you help?!
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!