1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
White raven [17]
3 years ago
15

A pen cost y dollars,how much will 25 such pens cost

Mathematics
1 answer:
kiruha [24]3 years ago
3 0

Answer:

25y

Step-by-step explanation:

y×25=25y

You might be interested in
Djxjicjcjcicifiddiciicifididididjdjhhh​
Sedbober [7]

Answer:

18

Step-by-step explanation:

Let the unknown number be = x

Then,

x + 16 = 34

=> x = 34 - 16

=> x = 18 (Ans)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Show the work please.
sladkih [1.3K]

In any given right triangle, the Pythagorean Theorem can be used to show that it is a right triangle.

The Pythagorean Theorem is a^2+b^2=c^2. In a right triangle, a and b would be the shorter legs of the triangle, while c would be the hypotenuse.

So for this problem, you would plug in the numbers in the order that they are listed to see if it is a right triangle.

F would be: 2^2+4^2=7^2. In this case, the sides are not equal.

G would be: 6^2+8^2=10^2. In this case, 100=100. So this is a right triangle.

H would be: 4^2+9^2=12^2. The sides are not equal.

J would be: 5^2+10^2=15^2. The sides are not equal.

Your answer would be G, since the sides are equal. Hope this helps! :)

3 0
3 years ago
Help me plss medfnnf​
tresset_1 [31]
Do you have any more information???
8 0
3 years ago
Finish this sentence: "To find the surface area of a prism we need to find the _______ of all of the sides and _____ them togeth
ale4655 [162]

Step-by-step explanation:

you need to find the area and add them together

8 0
3 years ago
You have a gift card worth $90. You want to buy several movies that cost $12 each. Write and solve an inequality that represents
DochEvi [55]
90-30>12 90-30=60 60/12= 5
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Hallie hikes 5 miles in 90 minutes.
    9·2 answers
  • Amelia earned $60 for 5 hours of work. What is the unit rate of Amelia's earnings in dollars per hour?
    12·2 answers
  • Find the y-intercept of the graph of x-3y=9 graphically<br> y-intercept: (0
    12·1 answer
  • Please help a poor child... :’)
    13·1 answer
  • This table gives a few (x,y) pairs of a line in the coordinate plane what is the y-intercept of the line (16,44) (24,64) (32,84)
    11·2 answers
  • 62.1 divided by 58.6
    14·2 answers
  • You have two similar candles. Candle A is 12 inches long and burns at a rate of 1 inches
    14·1 answer
  • How do i round 74,600 to the nearest thousand​
    6·1 answer
  • At 57 degrees fahrenheit, a certain insect chirps at a rate of 100 times per minute, and at 65 degrees, they chirp 156 times per
    9·1 answer
  • The angle measures of a triangle are shown in the diagram below
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!