1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stels [109]
3 years ago
8

The olive trees in an orchard produce 3,000 pounds of olives a year. It takes 20 pounds of olives to make 3 liters of olive oil.

How many liters of olive oil can this orchard produce in a year?
Mathematics
1 answer:
AleksAgata [21]3 years ago
7 0

Answer:

450L

Step-by-step explanation:

This is a ratio and proportion problem. First you need to determine the known ratio and the unknown ratio. In this case we have the known ratio:

\dfrac{20 lbs}{3L}

The unknown ratio in this case is:

\dfrac{3,000lbs}{xL}

So to do this, we just set up the proportion and solve for it:

\dfrac{20lbs}{3L}=\dfrac{3,000lbs}{xL}\\\\{20lbs}=\dfrac{3L\times3,000lbs}{xL}\\\\{xL}=\dfrac{3L\times3,000lbs}{20lbs}\\\\{xL}=\dfrac{9,000L}{20}\\\\xL = 450L

You might be interested in
Hi please i nedd help with these questions .
Vlad1618 [11]

Answer:

Step-by-step explanation:

#1:

\frac{18m^2u}{16n^3v^2} \div \frac{24m}{15nu^3}*\frac{8n^2v^3}{30m^3u}

division sign means that we flip the fraction

\frac{18m^2u}{16n^3v^2} * \frac{15nu^3}{24m}*\frac{8n^2v^3}{30m^3u}

now we can multiply all the constants together and all variables

m: (m^2)/(m*m^4) = (m^2)/(m^4) = 1/(m^2)\\u: (u * u^3)/(u) = (u^4)/(u) = u^3\\n: (n*n^2)/(n^3) = 1\\v: (v^3) / (v^2) = v\\(18*15*8)/(16*24*30) = \frac{3}{16}

now we can combine all the parts

\frac{3u^3v}{16m^2}

#2:

\frac{24a^2b^3c}{9bc^3}\div\frac{4a^5bc^3}{27a^3b^2c}

\frac{24a^2b^3c}{9bc^3}*\frac{27a^3b^2c}{4a^5bc^3}

a: (a^2 * a^3)/(a^5) = 1\\b: (b^3 *b^2)/(b*b) = b^3\\c: (c*c)/(c^3*c^3)= 1/(c^4)\\(24*27)/(9*4)= 18

\frac{18b^3}{c^4}

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jenna and Richie go shopping at the mall to buy their mom a present they buy a scarf for $12.45 and a necklace for $35.65 their
padilas [110]

Answer:

The tax Jenna and Richie pay on the gifts is <u>$3.85</u>.

Step-by-step explanation:

Given:

Cost of scarf = $12.45.

Cost of necklace = $35.65.

State tax charges sale tax = 8%.

Now, to find the sales tax paid on the gifts.

So, adding the price of the gifts:

12.45+35.65=48.10

Thus, the total amount of the gifts = $48.10.

Now, getting the sales tax the state charges:

8\%\ of\ 48.10

=\frac{8}{100}\times 48.10

=0.08\times 48.10

=3.848

<em><u>The tax nearest to cent = $3.85</u></em>

Therefore, the tax Jenna and Richie pay on the gifts is $3.85.

5 0
3 years ago
Which of the following is equivalent to log168?
Sladkaya [172]

I'm assuming that you meant to add an attachment

but log168 is equal to 2.22530928173

so simply solve the presumed answer choices

The one that equals 2.22530928173 is equivalent to log168

next time please include the attachment

~Travisnator

7 0
3 years ago
Can I get some help ​
vaieri [72.5K]

Answer:

its 136

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
X= 2 and y = 4, then -X-XY
Fed [463]

Answer:

-10

Step-by-step explanation:

= -X - XY

= -2 - 2×4

= -2 - 8

= -10

therefore, -X - XY = -10

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I WILL GIVE BRAINLIEST 
    12·2 answers
  • mr. slone said that his car was worth $30,000 when it was purchased. However, over last 3 years it has decreased in value $5400.
    6·1 answer
  • Which of the following is least likely to be a warning sign that one's debt is at a critical point? a. all credit cards are at t
    6·2 answers
  • Prime factorization of 55
    5·2 answers
  • Carolines car used 16 gallons to travel 544 how far can she travel on 9 gallons
    9·2 answers
  • HELPPPPPP MEEEEEEEEEEEE PLZZZZZZZZZZZZZ
    13·1 answer
  • Find the area of the right triangle.
    6·1 answer
  • What is the value of c ?
    13·2 answers
  • A bakery offers a sale price of $3.05 for 6 muffins what is the price per dozen
    7·1 answer
  • Find the perimeter of a parallelogram and one semicircle
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!