1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frozen [14]
3 years ago
8

the population of staten island is 7.6*10^3. the population of Brooklyn is 2.3*10^5. how many people are there in Brooklyn and S

taten Island?
Mathematics
1 answer:
nydimaria [60]3 years ago
7 0

7.6*10^3+2.3*10^5=7600+230000= 237600.

There are 237600 people living in Brooklyn and Staten Island.


You might be interested in
In a science class of twenty-eight students. 12 boys and girls. On a unit test, 4 boys and 10 girls made an A grade. A student i
Wewaii [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

probability of choosing a boy = 12 / 28 = 3 / 7

in % = 3 / 7 x 100 = 42,86%

probability of choosing an a student = (4 + 10) / 28 = 14 / 28 = 1 / 2

in % = 1 / 2 x 100 = 50%

6 0
3 years ago
Show your mastery of equivalent and simplifying fractions by using the sketchpad below to write the fraction
Sphinxa [80]
Answer: 2/3 (two thirds)

Explanation: Divide both denominator and numerator by the common factor of fourteen
3 0
3 years ago
A boat costs $19,200 and decreases in value by 12% per year. How much will the
fomenos
Find 10% of $19,200 = 1,920
Find 2% of $1,920 = 384
12% = $2,304
19,200 - 2,304 = 16,896 (year 1)
Repeat this until you have your 5th year :)
4 0
3 years ago
What is the answer so pwease help
bezimeni [28]
U see I would help but just because u said “pwease” I’m not :)
4 0
2 years ago
Three numbers add up to 180. The second number is twice the first, and the third number is three times the first. WHAT IS EACH N
Ratling [72]
The answer is 30,60,90. Because 60 is twice the number 30 and 90 is three times the first number.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Drawing A Red Tile From A Bag And Then Drawing A Green Tile After Replacing The First Tile. Dependent Or Independent?
    11·1 answer
  • Sara bought a 24-ounce can of tomato sauce for $6. What is the unit price per ounce
    8·1 answer
  • HELP ME PLEASE HURRY...​
    13·2 answers
  • If there are 12 poles per 8 fishermen, then how many poles would be available for 34 fishermen?
    7·1 answer
  • 2. Which of the following statements about the number line is true?
    8·1 answer
  • What is the value of <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7Bx2%7D%7By1%7D" id="TexFormula1" title="\frac{x2}{y1}" alt="\fra
    15·1 answer
  • Mari adds 4 spoons of honey to a pitcher of iced tea. Each spoonful holds 5 mL of honey How many mL of honey does Mari have in a
    8·1 answer
  • Use the diagram to determine the value of x.
    6·1 answer
  • What three consecutive even integers have a sum of 78
    8·1 answer
  • What is the missing reason for the 4th step in the proof below?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!