1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frozen [14]
2 years ago
8

the population of staten island is 7.6*10^3. the population of Brooklyn is 2.3*10^5. how many people are there in Brooklyn and S

taten Island?
Mathematics
1 answer:
nydimaria [60]2 years ago
7 0

7.6*10^3+2.3*10^5=7600+230000= 237600.

There are 237600 people living in Brooklyn and Staten Island.


You might be interested in
Devonte used the change of base formula to approximate log Subscript 8 Baseline 25. Which expression did Devonte use?
anyanavicka [17]

Answer:

The last choice:   log 25  Over  log 8

Step-by-step explanation:

Because the change of base formula says:

log (subscript 8)  of 25  =    log (25)  /  log (8)

let  log be the Common Log  without subscripts

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Fifteen more than 3 times a number is 33. What is the equation and solve
kati45 [8]

Answer:

x = 6

Step-by-step explanation:

15 more represents “+15”

3 times a number represents “3*x” which is written as “3x”

So fifteen more than 3 times a number is 33 would be written as;

3x + 15 = 33

Now solve for x using algebra;

3x = 33 - 15

3x = 18

x = 18 / 3

<u>x = 6</u>

Hope this helps!

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
I will give brainliest <br> Thank you (:
bekas [8.4K]

Answer:

non-unifrom

Step-by-step explanation:

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
A motorboat takes 40 minutes to travel 20 miles downstream. The return trip takes 60 minutes. What is the speed of the current?
FromTheMoon [43]
Let b be the speed of the boat, and c be the speed of the current. Then:
20/b+c=2/3 hr
20/b-c=1 hr
2/3b+2/3c=20
b-c=20
Then:
b+c=30
b-c=20
2b=50
b=25 mph
c=5 mph
☺☺☺☺
5 0
3 years ago
Tania paid $9.80 for 2.8 pounds of cherries . What is the price per pound of cherries?
attashe74 [19]

Answer:

The price for one pound of cherries is $3.5

Step-by-step explanation:

$9.8/2.8= $3.5 for one pound of cherries

<h2><em><u>xoxo, </u></em></h2><h2><em><u>your highness...</u></em></h2>
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A six person committee is chosen at from a group of 12 people. How many different committees are possible?
    8·1 answer
  • a musician increases the wavelength of the sound waves she produces without changing their speed. What must be happening to thei
    12·1 answer
  • 3.5x + 0.8 = 18.24 - 5.9x​
    7·2 answers
  • Questão 1
    13·1 answer
  • Solve euation by using the quadratic formula
    13·1 answer
  • 3.) mr. smith’s class sold wrapping paper for $3.50 each and mr. davis’ class sold magazines for $2.75 each. together, the class
    15·1 answer
  • What is the radius of the following circle?
    5·2 answers
  • Rachel gave 1/4 of a pie to each of her 5 friends. How much pie did she give away in all?
    9·1 answer
  • Find an equation for the line perpendicular to the line 8x - 6y = -2 having the same y-intercept as - 6x + 2y = 4.
    8·2 answers
  • Could u solve this pls?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!