1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sukhopar [10]
3 years ago
10

If 7 pounds of flour costs $13, what is the price per pound? *

Mathematics
2 answers:
mestny [16]3 years ago
7 0
1.86 c. You would divide 13 by 7 and get 1.857..... and you would round it to 1.86:)
olga_2 [115]3 years ago
3 0
You would do 13 divided by 7 which is 1.8571, but you have to simplify, to the nearest hundredth. So 7 is greater than 5 so the answer would be $1.86
You might be interested in
Help with Area of a sector
Maurinko [17]
Area 1 = 175.84
area 2 = 156.30

area 1: A=(pi)r^2 x 140/360
in this case we would use the degree of the entire circle and the degree of the sector since it is not given.

area 2: A=(pi)r^2 x 280/360
in this case we would use the degree of the entire circle and the degree of the sector since it is not given.
8 0
2 years ago
HOMEWORKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKK
IrinaVladis [17]

Answer:

yooooooooooooooooooooo

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
What is the answer of 11 6/9 - 4 4/9
IrinaK [193]

Answer:

7  \frac{2}{9}

Step-by-step explanation:

here is your answer

Calculation steps:

11  \frac{6}{9}   - 4 \frac{4}{9}

= (14 - 4)  + ( \frac{6}{9}  -  \frac{4}{9} )

= 7 +  \frac{6 - 4}{9}

=  7 +  \frac{2}{9}

7  \frac{2}{9}

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help please ​
gogolik [260]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

i know it c

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need to know then measurement of c
sergey [27]
C is 666666688888 from my lookings. Jk
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Tyrone bought 2.25 pounds of swiss cheese and 4.2 pounds of turkey at the deli about how much was the weight
    7·1 answer
  • Evaluate k=2 m=5 2^5*m^5
    8·1 answer
  • Find a unit vector parallel to and normal to the graph of f(x) at the indicated point. f(x) = sqrt(25-x^2) point (3,4)
    13·1 answer
  • Are 2(6.1x+25.3y+2.1x-3.9y) and 4(4.1x+ 10.7) equivalent
    11·1 answer
  • Helen spent $7.75 to purchase 23 snacks for a club meeting. Chips are $0.25 and pretzels are $0.50. How many of each snack did H
    9·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!
    13·1 answer
  • 3(y+2)+2(4-3)=-15 please help
    10·1 answer
  • How many pounds of each type of fruit did she buy? she bought
    13·1 answer
  • Please Show the WORKING OUT for this question:
    9·2 answers
  • A sailing course is in the shape of an equilateral triangle. If the course has an altitude of 9 mi, what is the perimeter of the
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!