1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergio [31]
3 years ago
10

What is the equation of the line through (-1, -4) and parallel to the line 3x + y=5

Mathematics
1 answer:
Vlad [161]3 years ago
7 0
You answer would be C
You might be interested in
Jake bought the pizza shown above for lunch, which was cut into four equal slices. What percentage of the pizza did Jake eat if
NNADVOKAT [17]
The answer is D- 75%
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help...........................
Andre45 [30]

just add them up. ans:14 1/4 pounds

3 0
3 years ago
A)<br> Identify all x-values not in the domain of<br> y=(x² – 4x²) / (3x² - 6x – 24)
True [87]

Answer:

x ≠ 4 or -2

Step-by-step explanation:

the denominator cannot be zero, so factor the bottom equation to get the zeros and those are the domain restrictions.

3x^2 - 6x - 24 ≠ 0

3(x^2 - 2x - 8) ≠ 0          (factor out a 3)

3(x - 4)(x + 2) ≠ 0            (factor equation)

x ≠ 4, x ≠ -2                     (use zero product property to find zeros)

3 0
3 years ago
Brielle spent $4.90 for 3 1/2 pounds of ham. What is the cost per pound?
MrMuchimi

Answer:$1.4

Step-by-step explanation:4.90 / 3.5 = 1.4   Hope tis helps :)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
B increased by 16 is at most 20 in equation form
Umnica [9.8K]

Answer:

b+16\leq 20

Step-by-step explanation:

b increased by 16 is at most 20 in equation form

increased means add

b+16

is at most means \leq

b+16\leq 20

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the product?
    5·1 answer
  • Guys I really need help with these too thanks u before!!!!
    6·1 answer
  • A local gym instructor has a course load that allows her to teach eight classes. At an interest meeting, 8 people wanted high-­‐
    6·1 answer
  • 2 times what equals 120
    8·1 answer
  • The drama club was selling tickets to the school play. Adult tickets cost $8.00 each, and student tickets cost $5.00 each. The l
    8·1 answer
  • Solve for x on both problems! please help! will give brainiest
    7·1 answer
  • Solve for x. you must show all of your work to receive credit.
    9·1 answer
  • A box contains eight cards numbered 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. One card is selected at random and replaced. What is the probability
    15·1 answer
  • Htdtdeyt5ey5jed6yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuurrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
    10·1 answer
  • Consider the linear equation 2x - 3y = -12 graph the points
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!