1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olenka [21]
2 years ago
6

Brielle spent $4.90 for 3 1/2 pounds of ham. What is the cost per pound?

Mathematics
2 answers:
MrMuchimi2 years ago
7 0

Answer:$1.4

Step-by-step explanation:4.90 / 3.5 = 1.4   Hope tis helps :)

ioda2 years ago
5 0

Answer:

$0.70  

Step-by-step explanation:

4.90=7   1/2 pounds therefore 4.90 divided by 7 equals $0.70

You might be interested in
What is the base 8 representation of 112
Andreas93 [3]
Solution Step1 Converting 112 to base 10.
1*82=64
1*81=8
2*80=2
Adding all to get Ans=7410 <span>Step2 converting 7410 to 2</span> The equation calculation formula for 7410 number to 2 is like this below.
2|74 
2|37|0
2|18|1
2|9|0
2|4|1
2|2|0
2|1|0
2|1|1
<span>Ans:10010102</span> 

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need to simplify it
aivan3 [116]
3a^2 B^3 C^-2 OVER a^-3 b^6 c^3
7 0
3 years ago
How to find circumference if circles
MrRissso [65]

use the equation 2(pie)r

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tri scored a total of 31 points in the basketball game, and he scored p points in the second half of the game. Write an expressi
kirill115 [55]

Answer:

If he scored x points in the first half, then x + p = 31

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
ordered pairs in which of these formats do not have to represent a function? (Length of side of a square,perimeter of square)​
Daniel [21]

Answer:

perimeter of square

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 37 + 20x = 117<br> what is x?
    6·2 answers
  • What is the selling price or the cost price depending on the information if the selling price is $21 and the game is 5%?
    14·1 answer
  • What is the value of t?<br><br><br><br> 1.4t−0.4(t−3.1)=5.8<br><br> Put the answer as a decimal
    15·2 answers
  • Screen wash is mixed with water for a car in the ratio of 1 : 7.
    10·1 answer
  • Walter owns 60 books now. He plans to buy 10 books every month. Which recursive formula gives the number of books Walter will ha
    6·2 answers
  • The lines graphed below are perpendicular. The slop of the red line is -1/3. What is the slope of the green line
    5·1 answer
  • 4(m-2)=24<br> find the soultion to m
    13·2 answers
  • What is 66/110 simplified
    7·2 answers
  • What is the ratio equivalent to 7:2
    6·2 answers
  • Find the x and y intercepts for the following equation. 4x - 2y = 16
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!