1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olenka [21]
3 years ago
6

Brielle spent $4.90 for 3 1/2 pounds of ham. What is the cost per pound?

Mathematics
2 answers:
MrMuchimi3 years ago
7 0

Answer:$1.4

Step-by-step explanation:4.90 / 3.5 = 1.4   Hope tis helps :)

ioda3 years ago
5 0

Answer:

$0.70  

Step-by-step explanation:

4.90=7   1/2 pounds therefore 4.90 divided by 7 equals $0.70

You might be interested in
Negative one-sixth of a number is less than -9. write an inequality.​
sladkih [1.3K]

Answer:

-1/6 n < -9

Step-by-step explanation:

Negative one-sixth of a number

-1/6 n

is less than -9

-1/6 n < -9

3 0
3 years ago
A bag of 4 cookies cost £1.80 how much will 1cost
Vinvika [58]
£1.80 divided by 4 =0.45...
so the answer is 45p...
hope this helps and HAGD!!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Melanie packs boxes of envelopes into a larger box. The volume of each box of envelopes is 1,200 cubic centimeters. Which is the
Eva8 [605]

Answer:

the awnser is 12,000, mealine has 12000

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is 2+2+2-2*2 but has the square of 4
lesya692 [45]

Answer:

i think it 32,768

Step-by-step explanation:

2+2=4+2=6-2=4*2=8 and 8*8*8*8=32,768

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the equation of the line that passes through (-2, 6) and (2, 14) in slope-<br> intercept form.
creativ13 [48]

Answer:

Y= 2x+10

Step-by-step explanation:

(-2, 6), (-1, 8), (0, 10), (1, 12), (2, 14)

You add 2 every time

6 0
3 years ago
Other questions:
  • If a person walks 1/3 of a mile every 1/6 of an hour, what is their speed in miles per hour?
    5·2 answers
  • Which side is the included side for JKL and KLJ ?<br><br> JK<br> KL<br> JL
    7·2 answers
  • Find the value of x in the triangle in the picture.
    14·2 answers
  • Let y = (2 6) and u = (7 1). Write y as the sum of a vector in Span(u) and a vector orthogonal to .
    9·1 answer
  • (ACTUALLY ANSWER!!!!!!)
    14·2 answers
  • The sum of two positive integers, a and b, is at least 30. The difference of the two integers is at least 10. If b is the greate
    15·2 answers
  • Write this numeral in scientific notation.<br> 2,000,004
    12·2 answers
  • The expression 3^5 means to _____.
    10·2 answers
  • Find the volume of the figure. Round your answer to the nearest tenth if necessary. Use 3.14 for .
    10·1 answer
  • Suppose that a 2 by 10 rectangular grid of seats is filled with people. On the
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!