1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
emmainna [20.7K]
4 years ago
12

A box contains 12 1/2 square feet of tiles and costs $40.21. What is the price per square feet?

Mathematics
2 answers:
Alex787 [66]4 years ago
7 0
You would divide 40.21 by 12.5. you shouid get 3.21 per square foot
liraira [26]4 years ago
3 0
The answer is $3.21.
To find the answer, divide the total cost by the number of sq ft to get the price per sq ft.
You might be interested in
EASY ALGEBRA QUESTION<br><br> Please help. This is worth 20 points and I will give brainliest!
Vadim26 [7]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Viola says that she can find the surface area of a
Viefleur [7K]

Answer:

This is only true with a cube

Step-by-step explanation:

Only a cube has 6 equal faces of equal size.

I can't really put a diagram here so i hope that explanation helped!

Stay safe! <3

8 0
3 years ago
&lt;1 and &lt;2 are supplementary. m&lt;1=4x and m&lt;2 =92 what is the value of x
monitta

Answer:

x=22

Step-by-step explanation:

Supplementary means that the two angles that are supplementary equal 180 degrees. 180-m<2=m<1

180-92=88 (m<2=92)

m<1=88

m<1=4x

4x=88

x=22

7 0
3 years ago
Which function is the inverse of function f? f(x)=9x^2-12
Allisa [31]

Answer:

f−1(x)=√x+123,−√x+123

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
There are 5 green marbles, 4 red marbles, and 3 yellow marbles , determine the probability that two green marbles are chosen
frez [133]
Most likely green would be chosen but since they are mixed together u will mostly get yellow
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Rule that allows financial institutions to calculate simple interest using 360 days in a year is called
    10·2 answers
  • $8000 at 3% annually for 4 years
    14·1 answer
  • -4x + 7 for x=1. evaluate each expression for the given value of x.
    15·2 answers
  • How do you say 9.954 in word form
    13·2 answers
  • How many even, three-digit positive integers have the property that two of the digits are equal, but not all three are equal?
    12·1 answer
  • Plz help i need some one to check if this is right :(
    13·1 answer
  • Please help urgently i am not sure what to do
    5·1 answer
  • 3z + 6 (m-5) =-48<br> solve for z
    14·2 answers
  • Nadia finds out that her favorite horse family population is increasing at a constant rate. The horse family was at 24 in 2011 a
    10·1 answer
  • Alang took a taxi from his house to the airport. The taxi company charged a pick-up fee of $1.80 plus $2 per mile. The total far
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!