The equation would be 2n-7
4 pairs of pants for $18.
Divide price by quantity to get the cost of 1 pair of pants:
18 / 4 = 4.50 per pair.
Divide 27 by 4.50 to find number of pairs:
27 / 4.5 = 6
6 pairs of pants can be cleaned for $27.
I think I may be missing something ... I don't completely understand your question.
All you need to make a fraction is two numbers and a bar. The bar can be either
horizontal or slanty. Then you write one number on top and the other number on
the bottom, and bada-bing, you have a fraction.
You can make fractions like
2700 / 600
27 / 6
9 / 2 (all 3 of these have the same value)
600 / 2700
6 / 27
2 / 9 (all 3 of these have the same value)
Answer:
4z-(3z) z
Step-by-step explanation:
I hope that helps
Answer:
Sales tax=31.16, total price=359.16
Step-by-step explanation:
Price x sales tax rate -=sales tax
328 x .095(9.5%)=31.16 sales tax
price + sales tax = total price
328 + 31.16=359.16