Answer:
The answer is 1-5x+135y
Step-by-step explanation: multiply the numbers 3 and 45 which give you 135
I think it would be 21 points total for 7 correct awnsers I did the math hope it helps
Answer:
Step-by-step explanation:
If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?
1. Divide the cost by the number of bottles.
4.60 ÷ 12 = $0.38/bottle
The second option is the correct answer
![16x^{4}+40x^{3} -24x^{2}](https://tex.z-dn.net/?f=16x%5E%7B4%7D%2B40x%5E%7B3%7D%20-24x%5E%7B2%7D)
The expression given to us is:
![8x^{2} (5x+2x^{2}-3 )](https://tex.z-dn.net/?f=8x%5E%7B2%7D%20%285x%2B2x%5E%7B2%7D-3%20%29)
Herein, we can simplify it by opening up the bracket and multiplying each term inside the bracket by the term which is outside the bracket.
Thus, we get:
![8x^{2} (5x+2x^{2}-3 )=8*5x^{2+1} +8*2x^{2+2}-8*3x^{2}](https://tex.z-dn.net/?f=8x%5E%7B2%7D%20%285x%2B2x%5E%7B2%7D-3%20%29%3D8%2A5x%5E%7B2%2B1%7D%20%2B8%2A2x%5E%7B2%2B2%7D-8%2A3x%5E%7B2%7D)
![40x^{3} +16x^{4}-24x^{2}](https://tex.z-dn.net/?f=40x%5E%7B3%7D%20%2B16x%5E%7B4%7D-24x%5E%7B2%7D)
Rearranging the above expression in descending order of power we get:
![16x^{4}+40x^{3} -24x^{2}](https://tex.z-dn.net/?f=16x%5E%7B4%7D%2B40x%5E%7B3%7D%20-24x%5E%7B2%7D)
From the given options we can see this is the second option. Hence the second option is the correct answer.
Learn more about equation here brainly.com/question/14180340
#SPJ4
The answer to 4x - 5y = 24 is (6, 0).